Çetin Doğan’ın sahte avukatı: Herkes avukat biliyordu öyle davrandım

Balyoz davası hükümlüsü emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatlığını üstlenen ancak daha sonra sahte avukat olduğu ortaya çıkan Seda A.

Balyoz davası hükümlüsü emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatlığını üstlenen ancak daha sonra sahte avukat olduğu ortaya çıkan Seda A.’nın savunması ortaya çıktı. Memleketinde herkesin kendisini avukat sandığını belirten Seda A.’nın kendisini, “Bende insanların benim hakkımdaki düşüncelerini boşa çıkarmamak ve babamın eşe dosta karşı zor durumda kalmaması için avukat olmadığımı açıkça söyleyemedim.” şeklinde savundu.

Doğan Ailesi’nden çeşitli tarihlerde toplam 3 bin 700 TL para aldığı belirtilen Seda A. hakkında ailenin ve avukat Hüseyin Ersöz’ün şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Bursa’da yakalanan Seda A., dün Ankara’da ifade verdi. Savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Seda A.’nın ifadesi ortaya çıktı.

Seda A. savcılık ifadesinde, Çetin Doğan’ın da sanıkları arasında yer aldığı Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasına avukat cübbesi giyerek üç defa katıldığını belirtti. Hiçbir sanıktan avukatlık yapacağına dair vekalet almadığını belirten Seda A. “Şikayete konu olayların gelişmesinden yaklaşık 3 ay önce cüzdanım kayboldu. Ancak bu cüzdanımın kaybolmasından dolayı resmi kurum veya gazete ilanım olmadı. Ben Eskişehir’den tanıdığım olan Çetin Doğan’ın baldızı olan Nilcan Buyan’a telefonda cüzdanımın kaybolduğunu bildiği için bana para gönderip gönderemeyeceğini sordum. Bana kendisi 3.500 TL’yi o tarihte nişanlım olan Z.D.’nin hesabına borç olarak gönderdi. Bu parayı Z.D’nin banka hesabından birlikte çektik.” dedi.

Çevresindeki herkesin kendisini avukat olarak bildiğini belirten Seda A., “Herkes beni avukat olarak bildiği için bende öyle davrandım. Babamdan da çekindiğim için avukat olduğumu söylemedim. Bir anlamda beni memlekette avukat olduğumu sanıyorlardı. Ben de insanların benim hakkımdaki düşüncelerini boşa çıkarmamak ve babamın eşe dosta karşı zor durumda kalmaması için avukat olmadığımı açıkça söyleyemedim. O arada ekonomik olarak zor günlerde geçirdim. Ancak almış olduğum paraların hiçbirini avukatlık ücreti olarak almadım. Borç olarak aldım .” diye konuştu.

Pişman olduğunu ifade eden Seda A., Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde de öğrenci olduğunu belirtti.

Soruşturma kapsamında Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan da müşteki sıfatıyla ifade verdi. Seda A.’nın kendisini arayarak 28 Şubat davasında kendilerine yardımcı olabileceğini söylediğini belirten Doğan, “Mahkeme koridoruna geldi kendisi. Üzerinde avukatlık cübbesi vardı. Bu davada eşimin asıl avukatı Hüseyin Ersöz, İstanbul’da bulunduğu için Ankara’daki işlerini takip edecek avukata da ihtiyaç duyuyorduk. Cübbe giyerek diğer avukatlarla duruşmalara girdi çıktı.” ifadelerini kullandı.

İlk etapta Seda A.’nın avukat olduğundan şüphe etmediklerini belirten Nilgün Doğan, “Gerçek avukatımız Hüseyin Ersöz dava takibi için kendisine vekaletname vermek isteyince avukatlık kimliğini kayıp ettiğini söylediği için vekalet verilemedi. Bizim adımızı kullanarak birçok kişiden para istediğini öğrenince gerçek kimliğini araştırmaya başladık. 8 yıldır hukuk fakültesinden mezun olamadığını öğrendik. Biz kendisine avukatlık ücreti olarak herhangi nakit ödeme yapmadık. Ancak çantasını kaybettiğini söylemesi üzerine, üzerinde parası olmadığı için kendisine 200 TL verdim. Kardeşim de aynı düşünce ile parayı kendisine göndermiş. Seda A.’dan şikayetçiyiz.” dedi.