Meral Akşener’e söylediklerinden pişman!

Çetin Saner: Meral Akşener'e söylediğim sözlerden hicap duyuyorum.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Savunması alınan dönemim Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Korgeneral Çetin Saner, dönemim İçişleri Bakanı Meral Akşener'e söylediği küfürlü sözlerden dolayı hicap duyduğunu söyledi.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 34. duruşması ile devam ediyor. Savunması alınan Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Korgeneral Çetin Saner, dönemim İçişleri Bakanı'na söylediği sözlerle ilgili olarak Meral Akşener'in bir şikâyeti olmadığını belirtti. Akşener'den gerekli şekilde özür dilediğini ifade eden Saner, "Herhalde duymadı ya da duymak istemedi. Bir TV programında 'eğer söylediğim şeyi ağır buluyorsa beni mahkeme versin' dedi. O da benim halen hicap duyduğum sözleri ağır bulduysa beni mahkemeye verseydi" dedi.

Saner, hakim Hakan Oruç'un "Sizin konumunuzda olan biri böyle bir sözü nasıl söylebilir. Psikolojik ortam nasıl bir ortamdı. Askeri ile siyaset arasında gerilim var mıydı?" sorusuna ise "Genelkurmay Başkanlığı'na bir iş için gelen İçişleri Bakanlığı müsteşarı ile bir ara baş başa kaldım. İkimiz yalnız kaldık orada. Kendisini ilk defa orada gördüm. Bu şekilde bir şey söyledim ama ayıp etmişim. Bundan hicap duyuyorum. Yakışmadı" şeklinde cevap verdi.

Yine hâkim Hakan Oruç'un "28 Şubat'ta verilen brifingi biz hazırladık dediniz? İrtica konusunda hazırlanan brifing dosyada yok. Bütün sanıklar her şeyin eksiksiz yapıldığını söylediler. Belge nerede olabilir?" sorusuna ise Saner, "Orada sekreterya var. Orada her şey kayda alınır. Bunun saklanması imkânsız. Olacak şey değil" cevabını verdi.

Yargı ve basın mensuplarına verilen seminerin açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı adına yaptığını öne süren Saner, "Bunlar nezaket konuşmalarıdır. Takdimde bazı gazeteciler 'askerin ayak sesleri' diye yazmış. Bu mücadelede siyaset yoktur. 'TSK'yi siyaset dışında tutmak için ne gerekli kılıyorsa yapılacaktır' dedim. 'Askerin ayak sesleri' olarak değerlendirilecek bir ifadem yoktur. Bu gibi sözler bana ait değildir. Bu brifingi organize ve koordine etmedim. Kimseye de adımla davetiye göndermedim" şeklinde konuştu.