Çevik kuvvet polisinden 1 Mayıs tatbikatı

İstanbul Emniyet Müdürülğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler, 1 Mayıs kutlamaları öncesi tatbikat yaptı.

Gerçeğini aratmayan görüntülerin yaşandığı tatbikat sonrası Prof. Dr. Nevzat Tarhan, polislere stresle mücadele yöntemleri ile ilgili seminer verdi.

Türkiye, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutlamaya hazırlanıyor. Geçmiş yıllarda yaşanan olayların bu yıl yaşanmaması için emniyet kuvvetleri İstanbul’da yaklaşık 2 aydır çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl İstanbul’da yapılacak kutlamalarda 20 bin polisin görev alacağı bildirildi. İstanbul Emniyeti’ne çeşitli illerden de polis takviyesi yapılacağı belirtiliyor.

1 Mayıs kutlamalarında her yıl toplumsal müdahale olayları ile ilgili adını sıkça duyduğumuz çevik kuvvet polisleri, Bayrampaşa’daki eğitim alanında gerçeğini aratmayan bir tatbikat yaptı. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk’ün de izlediği tatbikat, polislerin sabah içtiması ile başladı. Polislerin bir kısmı her sabah olduğu gibi eşofmanlarını giyerek koşu yaptı. Özel tim olarak adlandırılan bir grup çevik kuvvet polisi tatbikat yaptı. Tatbikatta toplumsal olaylar sırasında eylemcilere nasıl müdahale edildiği gösterildi. Tatbikatta göstericilerin nasıl gözaltına alınacağı ile ilgili de bilgi verildi. Bir grup polis, eylemci rolünü canlandırdı. Oturma eylemi yapan eylemci polisler, diğer çevik kuvvet ekipleri tarafından bulundukları yerden zorla kaldırılarak gözaltına alındı. Tatbikatı yöneten polis amiri, geçtiğimiz günlerde Başbakan’ın programında yaşanan parmak ısırma olayını hatırlattı. Başbakan’ın hastane açılışında yaşanan protesto sırasında bir eylemci baş komiserin parmağını ısırarak koparmıştı. Polislere bu tür hadiselerin tekrarlanmaması için tatbikat sırasında uyarılarda bulunuldu. Müdahale tatbikatının ardından alana polis köpekleri getirildi. Köpeklerin bir kapkaç olayı canlandırması sırasında yaptığı gösteri ilgiyle izlendi. Polis köpeklerinin yaptığı bu gösterinin ardından tatbikat sona erdi.

Polislerin yaptığı 1 Mayıs kutlamaları hazırlıkları ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk, “1 Mayıs’ın ilimizde huzur ve güven içinde kutlanması için yaklaşık 2 aydan bu yana hazırlıklarımız devam etmektedir. İstanbul’da il dışından da takviye alarak kamu düzeninin sağlanması ve Taksim Meydanı’nda yapılacak kutlamaların huzur ve güven içinde geçmesi için İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tedbirlerini en üst seviyede almaktadır. 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasına izin verilmesi nedeniyle önceki yıllarda yaptığımız hazırlıklar bu yıl değişecektir. Daha önceki yıllarda alınan tedbirler, Taksim’e çıkışı önlemeye yönelikti. Bu yıl alınan önlemler ise Taksim’e yürüyecek ve Taksim’de kutlama yapacak sendika ve katılımcıların huzurlu ve güvenli şekilde kutlamalarını yapması için alınmış önlemlerdir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan polislere toplumsal olaylara müdahale sırasında stresle nasıl mücadele edecekleri konusunda bir seminer verildi. Semineri veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan gazetecilerin sorularını yanıtladı. 33 yıl sonra Taksim’de yasal bir tören düzenleneceğini hatırlatan Tarhan, “Üzerinde durulması gereken ani değişiklikler olduğu zaman bir insanın yaşantısında şok etkisi, travmatik etki yapabiliyor. Böyle bir siyasi iradenin toplumun karşılık veriliyor. Bu karşılık sırasında beklenmeyen bir durumla karşılaşılmaması, olaylar olursa soğukkanlı bir şekilde nasıl karşılanabilir? Bu konuda bilimsel yardım istendi. Bu bireysel şiddet de olabilir. Bu konularla ilgili tartışma ortamı içinde hazırlık yapmayı planladık.” ifadelerini kullandı.