Çevik Kuvvet’ten yaralanan çocuğa bilgisayar hediyesi

Terör örgütü PKK’nın son günlerdeki yeni hedefi polisler. Şubat ayında İstanbul Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet polislerinin gittiği bir internet kafe bombalandı.

Güvenlik güçlerine yönelik yapılan bu hain saldırılarda, çocukların yaralanması ilginç bir kampanyaya vesile oldu. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polisler, aralarında para toplayarak, Bayrampaşa’daki patlamada bacaklarından yaralanan 15 yaşındaki Cevat Küçük’e bilgisayar alacak. Hayatını kaybeden Zafer Işık’ın ailesine başsağlığı, yaralılara da ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulunacaklar.

Şubat ayında meydana gelen patlama, geride bir ölü, bir de ağır yaralı bıraktı. Ateşin düştüğü yerler halen yanarken, ortaya çıkan dayanışma terörün amacına ulaşamadığının göstergesiydi. Bir aydır hastanede tedavi gören ve iki bacağına platin takılan Cevat artık bilgisayarla oynamak için internet kafeye gitmek zorunda kalmayacak. Sadece Cevat değil, bundan böyle Çevik Kuvvet polisleri de kafeye gitmek zorunda değil. Çünkü şubenin içerisine kablosuz ağ bağlantısı da olan 50 bilgisayarlı bir internet kafe açıldı. Cevat’ın en büyük zevki bilgisayar oyunlarıydı. 9 Şubat 2006 tarihinde kardeşi Tayfun’la birlikte evlerinin yakınındaki İxir internet kafeye gittiğinde başına geleceklerden habersizdi. Çok sevdiği polis ağabeyleri de oradaydı. Çevik Kuvvet polislerinin sık sık uğradığı mekanda zamanla ağabey-kardeş ilişkisi oluşmuştu. Polisler Cevat ve kardeşi Tayfun’u çok seviyor, zaman zaman hesaplarını bile ödüyordu. Cevat yarım saat oyun oynadıktan sonra süresi bittiği için masadan kalktı, ancak internetten bir türlü ayrılmak istemiyordu. ‘Kaderini bekleyiş’ uzun sürmedi ve 10 dakika içinde internet kafede büyük bir patlama oldu. “Titrediğimi hatırlıyorum; ama bombanın sesini hiç duymadım.” diye anlatıyor olay anını Cevat. Talihsiz çocuk, yerden kalkmak istediyse de başaramamış. Ayaklarının üzerinde doğrulamayan Cevat, “Bacaklarım yere bükülmüştü, sanki sadece deri tutuyordu. Acıyı hissedemiyordum, sürünerek dışarı çıktım. Beni polisler gördü ve kucaklayıp götürdüler.” diyor. Aynı kafedeki kardeşi Tayfun ise alev almış bir şekilde dışarı atmış kendini. Ateşi söndürebilmek için de hemen karların üzerine atlayıp sürtünmeye başlamış. Anne Nurgül Küçük (36) de yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Evdeydim, korkunç bir patlama sesi geldi. Hemen çocuklar aklıma geldi. Elim ayağım tutmaz olmuştu.” diyen anne, hızla dışarı atmış kendini. Ancak gördüğü manzara karşısında çocuklarının öldüğünü düşünerek, çığlık çığlığa koşmaya başlamış. Önce üstü başı kan içinde küçük oğlu Tayfun’u görmüş. Anne Küçük sözlerine şöyle devam ediyor: “Koşup kucaklamamla birlikte ‘Ağabeyin nerede?’ diye sordum. Bilmiyordu. ‘Sen burada beni bekle, ben ağabeyine bakıp geliyorum.’ dedim. Koştum, baktım ki yavrum sürünüyor. Polisler fark etti ve kucakladı. Nasıl bir çığlık attığımı bilemezsiniz. O sırada babası da yetişti.”

Gözünü hastanede açan Cevat, bir aydır Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi’nde tedavi görüyor. Bacaklarında kopma tehlikesi bulunan küçük çocuğa platin takıldı. Bu nedenle ikinci bir ameliyata daha girmesi gerekiyor; ancak tarih sürekli erteleniyor. Kardeşi Tayfun ise sağ el bileğinden ameliyat olduktan sonra taburcu edildi. Acısını unutmaya çalışan Cevat’a, polis ağabeylerinin vefası moral veriyor. Alınacak hediyenin az da olsa kendisini mutlu ettiğini dile getiren çocuk, Çevik Kuvvet şubesine teşekkür ediyor.

Öte yandan Çevik Kuvvet Şube Müdürü Cengiz Şenocak da polislerin kampanyasına, “Madem böyle bir girişim var, hep beraber katılalım ve şube olarak alalım.” sözleriyle destek veriyor. Şenocak, “O gençlerle patlamada kader birliği yaptık.” diyerek, vefa gösterisinin sadece Cevat’la sınırlı kalmayacağını vurguluyor. Vefat eden Zafer Işık’ın ailesine başsağlığı, yaralananlara da ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulunacaklarını aktarıyor. Bunun için heyetler oluşturacaklarını kaydeden Şenocak, ziyaretlerin önümüzdeki hafta başlayacağını ifade ediyor. Şube Müdürü, geçtiğimiz salı günü İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tarafından açılışı yapılan internet kafenin, personele moral verdiğini sözlerine ekliyor. Orta Mahalle Zambak Sokak’ta Çevik Kuvvet polislerinin uğradığı internet kafedeki patlamada 7’si polis 16 kişi yaralanmış, yaralılardan Zafer Işık, hayatını kaybetmişti.