Çevre yolu projesine destek Bayındırlık Bakanlığı’ndan

Aydın'a bağlı Kuşadası ilçesinin geleceği açısından büyük önem taşıyan ve tamamlanması için 4 milyon dolar gereken çevre yolu projesinin önünü açıldı.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan destek sözü aldıklarını belirterek, “9 kilometresi bitirilen çevre yolu ve viyadük çalışmalarını tamamlayabilmek için 4 milyon dolara ihtiyacımız var. Bu desteği alabilirsek, bir daha hükümetten para talep etmemize gerek kalmayacak, çünkü trafik yükünden kurtulan Kuşadası sahili, yeni bir cazibe merkezi olarak ilçeye kalıcı gelir sağlayacak. 13 kilometrelik çevre yolu, denize paralel gidecek büyük bir bulvar olacak. Bin 200 metresi viyadük olmak üzere 4 kilometrelik bir yerin istimlak işi kaldı.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında Kuşadası Üniversitesi projesinin de gündeme geldiğini belirten başkan Akdoğan, “Liman işletmecisi Ege Ports, ilçeye turizm ve otelcilik yüksekokulu kampusü yapma sözü verdi. Başlangıçta Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı olarak öğretime başlayacak okulun, daha sonra TBMM onayıyla kurulacak Kuşadası Üniversitesi’ne devredilmesini planlıyoruz. Hedefimiz, uzak deniz kaptanlığı ve konservatuvar olmak üzere iki fakülte daha kurmak. Sayın Başbakan’ın ziyaretinde bunların da teyidini aldık. Fizibilitede, ilk aşamada yapılacak fakültenin maliyeti 2 milyon dolar olarak belirlendi. Bu paranın tamamına yakın kısmını Ege Ports firması karşılayacak.” diye konuştu.