Çevreciler Unifar’a böcek ilacı sıktı

Tuzla'da atık varillerin bulunduğu Orhanlı beldesinde bir araya gelen SOS İstanbul Çevre Gönüllüleri Platformu'na üye bir grup protesto gösterisi gerçekleştirdi. Grup, daha sonra Unifar fabrikasına giderek fabrika logosuna böcek ilacı sıktı.

Grup, “Yaşadığınız kente sahip çıkın. Şehir sizinse sessiz durmayın” yazılı pankartlar açtı. Burada açıklamalarda bulunan Siyasal Ufuk Hareketi Sözcüsü Ahmet Subaşı, “Yaşam hakkımızı gasp edenlere karşı savcıları harekete geçmeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tüketiciler Birliği Başkanı Aydın Ağaoğlu ise halkı Unifar’ın ürettiği malları boykot etmeye çağırdı. Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Muzaffer Murat Çetintaş da varil skandalı ile ilgili soruşturmada savcının tavrını garip karşıladıklarını ifade ederek, “Bu suçu işleyenlerin cezasız kalmamasını istiyoruz.” dedi.

Grup daha sonra Unifar Kimya Sanayi’nin Gebze’ye bağlı Şekerpınar beldesindeki fabrikasına gitti. Fabrika önünde bir basın açıklaması yapan İstanbul Çevre Gönüllüleri Platformu Sözcüsü Türksen Başer Kafaoğlu Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yeni facialar yaşanmaması için derhal önlem alması gerektiğini söyledi. Kafaoğlu, tıbbi ilaç ve tarım ilacı üreten sanayi tesislerinin denetimine ağırlık verilmesini istedi. Kafaoğlu, çevre örgütleri olarak çevreyi kirleten sanayi kuruluşlarının listesini oluşturacaklarını böylece kamuoyunu aydınlatacaklarını sözlerine ekledi. Çevrecilerin arasında bulunan beyaz giyisili ve ellerinde böcek ilacı bulunan çocuklar dikkat çekti.

Çevrecilerin gösterisine katılan Şekerpınarlı çocuklar ise Unifar’dan yayılan kokular nedeniyle geceleri nefes almakta zorlandıklarını, bakkala bile gidemediklerini belirti.

Eylemciler Unifar’ın duvarlarına floro karbonsuz bayıltıcı böcek ilacı sıktı. Olay yerinde bulunan fabrika görevlilerinin ise eylemcilere müdahale etmediği gözlendi.

Çevreci grup, daha sonra “Zehirli variller burada kanun nerede?” şeklinde slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı.