Çevrecilerin eylemi Rice engeline takıldı

Hayvanseverlerin sokak hayvanlarının itlaf edilmesine karşı köpekleriyle birlikte Ankara’da yapacakları eylem, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın ziyareti sebebiyle ertelendi.

26 Nisan’da Kızılay Abdi İpekçi Parkı’nda yapılması planlanan etkinlik 12 Mayıs’ta yapılacak. Faaliyet gösterdikleri illerde eyleme katılma hazırlığı yapan dernek başkanları karara tepki göstererek, “Rice geliyor, başkentte köpekler havlamasın.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin değişik yerlerinde ortaya çıkarılan toplu köpek mezarlarına tepki göstermek için toplanacak eylemciler hayvanlarıyla birlikte Abdi İpekçi Parkı içinde yürüyüş yapma kararı aldı. 26 Nisan için Ankara Valiliği’nden gerekli izin alındı. Etkinlikte; yeni çıkan Hayvanları Koruma Kanunu’nun, tam olarak uygulanmadığına dikkat çekmek için kanun, temsili olarak Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’ye iade edilecekti. Bu arada Rice’ın, Türkiye ziyaretinin 25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşeceği netleşti. Konuk bakanın başkentte temaslarda bulunacağı günün eylem tarihiyle denk düşmesi üzerine organizasyonu yapan Doğa ve Çevreyi Koruma, Yaşatma Derneği, yönetim kurulunu toplayarak bir değerlendirme yaptı. Daha önce ABD’li yetkililerin yaptığı ziyaretlerdeki sıkı güvenlik tedbirleri dikkate alınarak eylemin ertelenmesi kararı alındı. Ankara Valiliği’ne yazı yazılarak eylemin 12 Mayıs’ta yapılmak istendiği belirtildi. Etkinliğin ertelenmesine bazı dernekler ise tepki gösterdi. İstanbul’dan mitinge katılımı organize eden Doğa ve Sokak Hayvanları Derneği Başkanı Susen Erkuş, erteleme kararlarının morallerini bozduğunu ifade etti. Bu kararı, “Rice geliyor, başkentte köpekler havlamasın demek.” şeklinde yorumlayan Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş ise mayıstaki eyleme katılmayacaklarını söyledi.