‘Ceyhan her anlamda enerji ve ticaret merekezi olacak’

SAMSUN - Mavi Akim resmen açildi. Açilis töreninde konusan Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Ceyhan'in bütün yönleriyle bir enerji ve ticaret merkezi haline gelecegini söyledi.

Törene liderlerin yanisira Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Hilmi Güler, Türk BOTAS, Rus Gazprom sirketlerinin yöneticileri ve hattin Karadeniz gecisini saglayan Rus-Italyan ortakli Transco sirketinin yöneticileri ve 300 civarinda gazeteci katildi. Üç ülkenin de milli marslarinin çalinmasinin ardindan liderler katilimcilara hitap etti.

Ilk konusmayi yapan Basbakan Erdogan, bugün tarihi bir olay için biraraya geldiklerini ifade etti. Mavi Akim’in ilk adiminin 1997 yilinda atildigini hatirlatan Basbakan Erdogan, hattin ilk kez gündeme geldiginde bazi çevrelerin bunu ‘düs’ olarak lanse ettigini animsatti. Erdogan, projenin birlikte çalismanin eseri olarak hayata geçirildigini ifade etti. Üç ülkenin de ayni hedef dogrultusunda azimle ilerledigini söyleyen Erdogan, projenin gerçeklestirilmesinde kendilerinden önceki siyasi iradelerin de katkisinin oldugunu ifade ederek emegi geçenlere tesekkür etti.

Projenin Rusya-Türkiye ve Italya iliskilerine yeni bir ivme kazandirdigini ifade eden Basbakan Erdogan, “Türkiye enerji ihtiyaçlarini ekonomik ve güvenilir yollardan karsilama düsüncesinde. Mavi Akim bu nedenle bizim için tercih sebebi” dedi. Mavi Akim’in bundan sonraki isbirliklerinin ilk halkasi olacagini ifade eden Erdogan, Samsun-Ceyhan By-pass Petrol Boru Hatti ile Rus ve Kazak petrolünün Türkiye üzerinden bati pazarlarina aktarilacagini belirtti. Erdogan, bu hattin bogazlari da rahatlatacagini kaydetti. Türkiye’nin kuzey-güney ekseninde önemli bir enerji koridoru olacagini ifade eden Basbakan Erdogan, “Ceyhan’i her anlamda enerji ticaret merkezi haline getirmeyi planliyoruz. Bu proje enerji güvenligine de büyük katki saglayacak” dedi.

Enerji politikasinin karsilikli bagimlilik üzerine kurulduguna dikkat çeken Erdogan, politikalarinin temel esaslarini; Türkiye’nin enerji koridoru olmasi, Ceyhan’in petrol ve dogalgaz ticaret merkezi olmasi, dogalgaz konusunda Türkiye’nin AB’nin 4. büyük tasiyicisi haline gelmesi olarak belirlediklerini bildirdi. Diger bir projelerinin de Türkiye-Yunanistan ve Italya dogalgaz hatti projesi oldugunu belirten Basbakan Erdogan, “Enerjinin hizla üretildigi çagda isbirligi ihtiyaci da giderek artiyor. Bu çerçevede Türkiye-Rusya ve Italya arasindaki isbirliginin yeni ortak projelere atilacak imzalarla gelistirilmesi inancindayim. Bugün tarihin akisini yeni bir sayfaya tasiyoruz. Bölge, ülkelerimizin dostlugu ile daha istikrarli hale gelecek” seklinde konustu.

Rusya Devlet Baskani Putin de konusmasinda, Basbakan Erdogan’in Mavi Akim için söylediklerine katildigini söyledi. Bu gün gerçeklestirilen projenin çok cesur bir proje oldugunu belirten Putin, bu projede 100 bin kisinin çalistigina dikkat çekti. Putin, “Eminim ki bu hattin açilmasi Avrupa enerji alaninin kurulmasi konusunda önemli bir adim. Hat, enerji güvenligi içinde çok önemli bir yer olusturacak. Türkiye enerji açisindan yeni bir köprü olacak. Güney Avrupa ve Balkanlara gaz aktarimi kolaylasacak” dedi. Mavi Akim’in Rus gazinin Türkiye üzerinden 3. ülkelere aktarilmasi için iimkan yarattigina dikkat çeken Putin, törenin Samsun’da yapilmasinin da çok manali oldugunu ifade etti. Vlademir Putin, Samsun’un Atatürk’ün kurtulus savasini baslattigi sehir oldugunu animsatti. Putin, Rusya’nin o dönemde Türkiye’yi destekledigini ve bu isbirliginin hala devam ettigini savundu.

Italya Basbakani Berlusconi ise, Türkiye’nin 3 ekimde müzakerelere basladigini hatirlatarak “Avrupa’nin sinirlarini Türkiye’ye getirmesi çok manali” dedi. Berlusconi, bu sirada Putin’e dönerek kendisinin AB’nin sinirlarinin Rusya’yi da kapsamasi gerektigini söyleyen ilk AB lideri oldugunu söyledi. Berlusconi , Mavi Akim’in gerçeklesmesine ülkesinin bir sirketinin de katki saglamasinin, kendisini gururlandirgini söyledi. Enerjinin yeni yüzyilin en önemli konularindan oldugunu ifade edenBerlusconi ,global dünyada gelisen herhangi bir olayin herkesi etkiledigine dikkat çekti.

MAVI AKIM

Mavi Akim projesi ile Rus dogalgazi Karadeniz üzerinden Türkiye’ye tasiniyor.15 Aralik 1997 tarihinde BOTAS ve Rus Gazexport aarsinda imzalanan 25 yillik dogalgaz alim satim anlasmasi kapsaminda, yilda 16 milyar metreküp dogalgazin Rusya’dan Türkiye’ye aktarilmasina karar verildi. 1 Subat 2003’te gaz aliminin fiilen baslatildigi projeden, Ak Parti hükümetinin karariyla 12 Mart 2003 tarihinde gaz alimi durduruldu. Devam eden süreçte BOTAS ve Rus Gazprom sirketleri arasinda aylar süren görüsmelerin ardindan Rusya dogalgaz fiyatinda indirime gitti. Varilan anlasma ile Türkiye, yaklasik 40 milyar metreküplük gaz alma yükümlülügünden kurtuldu. Görüsmelerin tamamlanmasinin ardindan, 1 Agustos 2003’te gaz alimina devam edildi.

Rusya-Türkiye Dogalgaz Boru Hatti için, Rusya topraklarinda 370 km,Karadeniz’de 390 km ve Türkiye’de 501 km olmak üzere toplam 1361 km boru dösendi. Hattin Türkiye topraklarindaki kismi Samsun’dan baslayarak Amasya, Çorum, Kirikkale üzerinden Ankara’ya ulastiriliyor. Hat Polatli yakinlarinda ana hat ile birlesiyor. Rus dogalgazi, Türkiye’de 16 ilde kullaniliyor.