Ceyhan’da ilk gemi Nisan’da yükleniyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Hampetrol Boru hatti ile Ceyhan'a Mart 2006'da gelmesi beklenen petrol, gemilere Nisan 2006'da yüklenecek.

Çig, sirket olarak petrolün gemiye yüklenmeye baslanmasiyla birlikte isletme hakkini devralacaklarini söyledi. Ham petrolün su anda Posof’taki ilk terminalde bulundugunu, Dogu Anadolu Bölgesi’nin önümüzdeki günlerde agir kis sartlari altina girecegi göz önünde bulundurularak Mart 2006’da Ceyhan’daki terminale gelecegini ve Nisan 2006’da da deniz terminalinden ilk gemiye yükleneceginin planlandigini söyledi.

BTC sirketinin yüzde 32’lik hissesinin BP, yüzde 15’ünün Azerbaycan, yüzde 6’sinin Türkiye ve yüzde 5’inin de Gürcistan’a ait olduguna isaret eden Çig, “Petrol boru hatti yapimina geç baslanmasi nedeniyle petrolün planlandigindan geç geldi. Uluslararasi kuruluslarin ve ortak olan ülkelerin kendi içlerindeki istikrarsizlik nedeniyle, sözlesme 18 Kasim 1999’da imzalanmasina ragmen yapimina ancak 2003’de baslandi.” diye konustu.

ARANILAN SARTLARDA PERSONEL BULUNMUYOR

BOTAS’in 450 personel çalistiracagini belirten Genel Müdür Muzaffer Çig, BTC ile yapilan sözlesme geregi, sirkete alinacak personelin azami Ingilizce bilmesi sartinin arandigina dikkat çekerek, su ana kadar alinan personelin yüzde 37’sinin Adanali oldugunu kaydetti. Istenilen sartlarda personelin Adana il sinirlari içinde olmamasi durumunda Türkiye genelinde aradiklarini, Türkiye içinde de bulunmamasi halinde uluslararasi pazarda aradiklarini belirten Çig, “Geçtigimiz günlerde yanginci personeli almak için ilan verdik. Internette dahil 200’ün üzerinde basvuru yapildi. Aradigimiz sartlarda basvuru sifir (0) çikti.” dedi.

Muzaffer Çig, Samsun-Ceyhan arasinda yapimi düsünülen petrol boru hatti ile 60 milyon ton Rus petrolünün Ceyhan’a tasinmasi için Türkiye ile Rusya arasinda Ocak ayi içinde iyi niyet mektuplari verilecek ve masaya oturulacagini ifade etti. Çig’in verdigi bilgiye göre, Rus petrolünün gelmesiyle birlikte Türkiye ilk defa Dogudan-Batiya, Kuzey’den de Güney’e enerji koridoru olacak.