Ceza amigoların ekmeğine yağ sürecek

Futbol otoriteleri de istismar konusunda kaygılı. Yöneticiler cezanın kulüplere değil suçu işleyenlere verilmesini istiyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bu sezon uygulamaya koyduğu yeni kurallarla tribünlerdeki küfür, şiddet ve kötü tezahüratı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yeni kurallara göre futbol müsabakalarında çirkin ve bu kötü tezahürat yapılması ve davranışlarda bulunulması halinde, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), ilgili kulübe ilk ihlal için 10 ila 250 bin YTL arası para cezası verecek. Olayın bir başka müsabakada tekrarlanması halinde bu ceza, 25 ila 500 bin YTL arasında olacak. Bu konuda ihlalin üçüncü defa tekrarlanması halinde ise kulübün mevcut puanlarından 3’ü silinecek. Bundan sonra yapılacak her ihlalde puan indirimi devam edecek.

TFF’nin iyi niyetle almış olduğu bu kararların, tersinden bakıldığında suistimalleri de beraberinde getireceğini söylemek zor olmaz. Yıllardan beri Türk futbolunda var olan ve bu işi meslek haline getirmiş bazı art niyetli şahısların ekmeğine yağ sürülmesi işten bile değil. Küfür ve şiddeti önlemek için kulüpler son yıllarda müthiş bir çaba sarf ediyor gibi görünse de bedava bilet dağıtımı ve amigoların kulüplerden nemalanmaları gerçeğinin önü bir türlü kapanmıyor. Dolayısıyla yeni cezalarla birlikte, bazı kötü niyetli amigoların yöneticilerle küfür karşılığı pazarlığa girişilmesinden korkuluyor.

Gözlemciye büyük iş düşüyor

Geçtiğimiz sezonlarda aynı kulübün üyeleri arasında bile benzer olaylar yaşanmıştı. Oldukça fırtınalı bir kongre dönemi geçiren G.Saray’da seçim yaklaştıkça Özhan Canaydın ve yönetimi aleyhine tribünlerden yükselen küfür ve istifa çağrıları gündeme damgasını vurmuştu. Zira Polat ile Canaydın seçilir seçilmez tecrübeli yöneticilerden Ergun Gürsoy, “Polat seçildikten sonra yönetime olan protestolar bıçak gibi kesildi.” şeklinde son derece düşündürücü bir açıklama yapmıştı.

Otoriteler, TFF’nin yeni uygulamaya koyduğu kuralların kulüplerden geçinen bazı tribün liderlerinin pazarlık gücünü de artırdığını savunuyor. Federasyonun kulüplere, küfür edilmesi halinde 10 ila 250 bin YTL arasında ceza verecek olmasının, geçimini tribünden sağlayan art niyetli insanların ekmeğine yağ süreceği de iddia ediliyor. Futbolun önde gelenleri, “Müsabakalarda edilecek her türlü küfürden dolayı cezayı ödeyecek olan kulüpler. Taraftarlara herhangi bir yaptırım uygulanmadığı için de suçu işleyen değil sürekli kulüpler cezalandırılacak. O zaman amigolar da, ‘Ya para verirsiniz ya küfrederiz.’ diye pazarlığa girişecekler.” görüşünde birleşiyor. TFF medya direktörü Zeki Çol ise en önemli işin gözlemcilere düştüğünü söylüyor. Cezaların gözlemci raporlarına göre verildiğinin altını çizen Çol, “Gözlemcilerin provokasyonu ayırt etmesi gerekiyor. Suistimal olmaz diyemeyiz.” şeklinde konuşuyor.

Fenerbahçe Asbaşkanı ve TFF eski Hukuk Kurulu Başkanı Şekip Mosturoğlu, sadece kulüplerin cezalandırılmasını doğru bulmuyor. Suçu işleyenin yani küfrü eden taraftarın tespit edilip cezalandırılması gerektiğini savunan Mosturoğlu, “Rakip takımın tribünlerine sızıp olay çıkartan bile olabilir. O yüzden kulüpleri değil suçu işleyenleri cezalandırmak gerek.” diyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, özellikle küfür ile ilgili cezaların ağırlaştırılmış olması ile ilgili olarak, “Artık maçlarda küfür mü dinleyeceğiz, yoksa maç mı izleyeceğiz karar vereceğiz. Buna ‘dur’ demek lazım.” derken, ırkçılıkla ilgili olarak da “FIFA’nın bize göndermiş olduğu bir maddedir. Olduğu gibi biz de talimatlarımıza ekledik.” açıklamasını yapıyor.

YENİ CEZALAR İÇİN NE DİYORLAR?

Şekip Mosturoğlu (FB Asbaşkanı): Cezalar sübjektif olmalı

Benim de çekincelerim var. Özellikle eylemlerin kötü niyetli kişiler tarafından yapılması halinde kulüplerin haksız bir şekilde cezalandırılacağını düşünüyorum. Federasyon bu yaptırımlar için bir kriter koymalı ve bu yazılı olarak bildirmeli. Hukukta 2×2 = 4 etmez. Uygulama nasıl olacak? Seyirci eylemleri için ‘sübjektif’ cezalar verilmeli. Küfürün engellenmesi için eğitime ağırlık verilmeli.

Fatih Gökşen (GS Yöneticisi): Kulüplerin hiçbir suçu yok

Bu kararların uygulanması çok zor; ama bir yerden de başlamak gerekiyor. Maalesef taraftarımız küfürbaz. İnsanlar stada deşarj için geliyor. Federasyon da taraftarları disipline etmek için bu kuralları uyguluyor. Ancak bunu böyle mi çözmek gerekiyor? En ufak bir küfürde kulüpler ceza yiyor. Burada kulüplerin suçu ne? Federasyon işin kolayına kaçıyor. Bu kurallar Türkiye’de uygulanamaz.

Togay Bayatlı (TMOK Başkanı): Puan silinirse kaos olur

Küfür, şiddet ve kötü tezahüratlardan dolayı kulüplere para cezası verilmesi çözüm değil. Çünkü bu cezalar seyircinin umurunda değil. Bu gibi durumlarda saha kapatma cezaları verilmeli. Puanları silmek ise o kadar kolay değil. Olaylar çıkar. Futbolda anarşi doğar. Onun kararını hangi merci ve hangi rapora göre verecek? Gözlemcilerin hepsi taraflı. Puanı silinen kulüp verilen kararı taraflı bulur.

Zeki Çol (TFF Medya Direktörü): Art niyetlilere önlem alındı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili kararları alırken art niyetli ve provokatör taraftarları da göz önünde bulundurduğunu biliyorum. Resmî Gazete’de yayımlanan talimat, kasten kötü tezahürat ve hareketler yapanları kapsam dışına aldı. Onlar için daha farklı bir uygulama getirildiğini duydum. Gözlemci veya bu konuda yetkili kişilerin raporu doğrultusunda cezaların objektif olarak verileceğini tahmin ediyorum.

Turgay Renklikurt (Spor Yazarı): Provokatörler temizlenmeli

Kararlardan ben de kaygı duyuyorum. Özellikle tribün liderleri kulüplerin muhalifler tarafından kötü emellerine alet oluyor. Kulüp başkanlarının bu kişilerle ilişki içinde olduğunu devlet bile açıkladı. İşte o dünyanın içi temizlenmedikçe bu kararlar manüple edilebilir. Geçtiğimiz yıllarda Galatasaray, galip geldiği halde bir grup taraftar bilinçli olarak kötü tezahüratlarda bulunup takıma ceza aldırmıştı.