‘Ceza dışarıdaki insanların yetkisinde değil’

CHP Genel Başkanı Baykal: "Cezanın nasıl olması gerektiğini söylemek dışarıdaki insanların yetkisinde değil"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihracına ilişkin olarak, “HSYK, ortada ciddi bir durum olduğunu, hukuk dışı kaygılar, ilişkiler, irtibatların işlediği bir durumla karşı karşıya olunduğunu tespit etmişse, ‘Bunun cezası şu olsun, bu olsun’ demek dışarıdaki insanların yetkisinde değildir” dedi.
Çankaya Belediyesi kreşinde düzenlenen 23 Nisan Balosu’na katılan Baykal gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Savcı Sarıkaya’nın cezasının ağır olduğu yönünde yorumlar yapıldığını söylemesi üzerine Baykal, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) aldığı karar hakkında kendilerinin birşey söylemesinin gerekli olmadığını ifade etti. Baykal, “HSYK, olayın dikkatsizlik, deneyimsizlik, yanlışlık olarak değerlendirilemeyeceğini düşünmüştür” dedi.

HSYK’nın, savcının durumunu ‘mesleki faaliyete devamı imkansız kılan bir durum’ şeklinde nitelendirdiğini kaydeden Baykal, Türkiye’de yargının yaralı olduğunu söyledi. Baykal konuşmasına şöyle devam etti: “Biz, olayın başından beri hukuk dışı bir şeyler kokuyor dedik. Rektör olayında da aynı şey vardı. Gönül isterdi ki bu rektör olayında da ortaya çıksın. Bu konuda herkes ciddi sorumlu olsun. Temel yanlışı görelim. Temel yanlış yargının önemli bir unsurunun hukuk dışı kaygılarla yönlendirilmiş olduğu gerçeğidir. Bu acı bir olaydır. Bu acı olay sadece bir kişiyle ilgili değildir. Maalesef Türkiye’de yargı yaralıdır, yargı kanıyor, olay budur.”