Cezaevi fabrika gibi

Yabancı uyruklu mahkumların kaldığı Bilecik M Tipi Cezaevi fabrika gibi çalışıyor.

Parça başı para alan mahkumların aylık geliri ise 300 YTL civarında oluyor.
Bilecik M Tipi Cezaevi Müdürü Ekrem İlbay ise, mahkumların bu sayede temel ihtiyaçlarını karşılayacak gelir elde ettiklerini söylüyor. 50 mahkumun atölyelerde harıl harıl çalıştığını belirten İlbay, önümüzdeki günlerde açacakları kurslarla mahkumları sertifikalı meslek sahibi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bilecik M Tipi Cezaevinde, tamamına yakını yabancı uyruklu 10’u bayan 226 mahkum kalıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında, cezaevlerinde uygulanmaya başlanan proje sayesinde Bilecik M Tipi Cezaevi adeta fabrikaya döndü. Bilecik’te üretim yapan 4 fabrikanın kurduğu, 4’ü eğitim amaçlı 8 atölyede 50 mahkum çalışıyor ve çeşitli dallarda üretim yapıyor.

Bilecik M Tipi Cezaevi Müdürü Ekrem İlbay, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Sosyal Riski Azalma Projesi kapsamında, mermer üretimi yapan Silkar A.Ş., porselen üretimi yapan Porlan Porselen, kapı kolu üreten Doğanlar A.Ş. ve su sayaçları üreten Teksan A.Ş. ile görüştüklerini ve bu fabrikaların cezaevi içerisinde biri eğitim amaçlı olmak üzere 2’şer atölye açtıklarını söyledi. Bu fabrikalar tarafından, cezası uzun ve çalışmaya istekli olan mahkumlara eğitim verildiğini, ardından da iş vererek üretim yaptırdıklarını söyledi.

Fabrikaların yapılacak işin malzemelerini cezaevine getirdiğini ve mahkumların da bu malzemelerle istenilen malları ürettiğini söyleyen İlbay, “20 hükümlümüz porselen süslemede atölyesinde, 20 hükümlümüz eskitilmiş doğaltaş dizmede atölyesinde, 5 hükümlümüz kapı kolları montajı atölyesinde ve 5 hükümlümüz de su sayaçları montajı atölyesinde üretim yapıyor. İsteklerine göre çalışıyor ve ürettiklerinin karşılığını alıyorlar. Ücretlendirme üretilen malın miktarına göre yapılıyor. Bir mahkumun aylık aldığı para ortalama 250 YTL civarında. Ancak çok çalışır ve iyi bir performans gösterirse bu rakam 500 YTL’ye kadar çıkabiliyor. Çalışan hükümlülerimizin tamamına yakını ve atölyelerde çalışanların büyük çoğunluğu yabancı uyruklu vatandaşlardan oluşuyor. Zaten cezaevimizde çok az sayıda Türk uyruklu mahkum bulunuyor” diye konuştu.

GELİR SAYESİNDE TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORLAR

Hükümlülerin elde ettikleri gelir sayesinde en azından kendi temel ihtiyaçlarını zorlanmadan karşıladığını, bu nedenle işe dört elle sarılarak istenilen kalitede mal ürettiklerini belirten Ekrem İlbay, atölyeler sayesinde mahkumların ürettim yaptıklarını, gelir elde ettiklerini ve çok mutlu olduklarını söyledi.

Atölyeler sayesinde cezaevinde daha huzurlu bir ortam oluştuğunu vurgulayan İlbay, önümüzdeki günlerde yeni kurslar ve atölyeler açılacağını da ifade etti. İlbay, “Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çıraklık Eğitim Merkezi ile iş birliği halinde yeni kurslar açacağız ve bu kurslar sayesinde hükümlülerimizi sertifikalı meslek sahibi yapacağız. Planladığımız kurslar arsında, porselen süsleme, sıhhi tesisat ve doğalgaz bağlantısı, elektrik tesisatçılığı, kuyumculuk, berberlik, motorculuk ve inşaatçılık gibi, mahkumların ilerde rahatlıkla iş bulacağı kurslar bulunuyor. Bu proje 150 bin YTL’lik bir proje” şeklinde konuştu.

Bu proje ile bir ilki gerçekleştirmeyi amaçladıklarını da kaydeden İlbay, sosyal aktivitelere de ağırlık verdiklerini ve hükümlülerden bir tiyatro grubu kurarak güzel bir tiyatro eseri sahneleyeceklerini de kaydetti.

Badminton Federasyonu ile ortak kurs açtıklarını ve hükümlülere badminton öğrettiklerini söyleyen İlbey, basketboldan halı sahaya kadar birçok spor branşında oyun alanları bulunduğunu da kaydetti.

Bilecik’te iş imkanının fazla olduğunu, bu nedenle suç oranlarının da düşük seviyelerde bulunduğunu anlatan İlbey, “Bu nedenle cezaevimizde Bilecik’li hükümlü sayısı çok az” dedi.

Bilecik M Tipi Cezaevi personeli olarak, amaçlarının mahkumlara rahat ve huzurlu bir ortam sunmak olduğunu, onların topluma kazandırılması için gece gündüz çalışarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Ekrem İlbay, cezaevinde huzurlu bir ortamın yakalandığını da sözlerine ekledi.