Cezaevine girenler profesyonel suçlu olarak çıkıyor

İşledikleri çeşitli suçlar nedeni ile cezaevine giren kişiler buralarda ıslah edilemiyor, aksine suçlular birbirlerinden etkilenerek profesyonel suçlu konumuna geliyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş, hırsızlık, gasp, terör gibi şahsa karşı suç işleyerek cezaevine giren kişilerin içeride olumlu yönde eğitilemedikleri, bu kişilerin sürekli birbirlerine işledikleri olayları anlatması neticesinde bilmedikleri birçok suç unsurunu da öğrendikleri belirtiliyor.

Cezaevinden çıkanların profesyonel suçlu konumuna gelmeleri ve öğrendiklerini tatbik etme konusunda kendilerini şartlandırmaları sonucunda daha büyük olaylar meydana geliyor veya suç işleme konusunda cesaret kazanıyorlar. Uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş, hırsızlık, gasp, terör gibi suçları işleyerek ceza evine girip çıkan kişilerin yüzde 80’inin çok kısa bir zaman içerisinde yine aynı suçlardan dolayı cezaevine girdikleri tespit edildi.

Genel itibari ile bu insanların ailelerini kaybetmiş kişiler olması nedeni ile hayattan beklentilerinin kalmadığı, toplumun kendilerini dışladığını düşünmeleri ve bunların sonucu olarak da topluma ve yasalara karşı daha hırslı ve öfkeli konuma geldikleri belirtildi. Kanunların yetersiz olması, polis sorumluluk bölgelerinin genişlemesine rağmen polis sayısında bir artış olmaması, nüfusun hızla artması ve cezaevinde aldıkları özel bilgiler sayesinde kişilerin kendilerine olan güvenleri artıyor suç işlemeye daha meyilli hale geliyorlar. Bu durumda emniyet güçleri de şehirde asayişi sağlamakta güçlük çekiyor.

Kayseri İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, cezaevine giren kişilerin daha tecrübeli suçlular tarafından içeride eğitilmeleri neticesinde profesyonel suçlu pozisyonunda çıktıklarını dile getirdi.

Özdemir, bu kişilerin şehirdeki asayişin sağlanmasında da güçlük çıkardıklarını ve kendilerine sempati duyan kişileri yanlarına çekmeyi çok iyi başardıklarını ifade ederek, “Kanunsuz yollardan para kazanmayı amaç edinmiş kişiler ve bunların oluşturduğu organize grupların otorite kurma çabaları, çok sayıda işsiz genç kitlenin bunlara özenti duymalarına neden oluyor. Cezaevlerinden profesyonel suçlu olarak çıkan kişiler kolaylıkla bu kişilerin ağına düşüyor. Bunlar zaten ceza evlerinde suç işlemeleri için eğitildikleri için örgütlerin tekrar eğitimle uğraşmasına, vakit harcamasına gerek kalmıyor” dedi.

Terör, gasp, hırsızlık, fuhuş, uyuşturucu kaçakçılığı gibi şahsa karşı suç işleyen kişilerin genellikle işsiz, kalacak yeri olmayan kişilerden oluştuğuna dikkat çeken Özdemir, bu kişilerin cezaevinde profesyonel suçlu konumuna gelmelerindeki en büyük etkeninde çıktıktan sonra iş güvencelerinin olmaması, olduğunu işaret etti. Bu kişilere psikolojik tedaviden önce cezaevinden çıktıktan sonra iş imkanı tanınması gerektiğini vurgulayan Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomi ile suç oranı arasında doğru orantı vardır. Ülke ekonomisi kötüye gidip işsizlik arttıkça suç oranı da bunlara bağlı olarak artacaktır. Bu nedenle yapılması gereken ilk iş, cezaevindeki kişilere iş imkanı oluşturabilmek. Kişilerin çıktıktan sonra nerde kalacağını, nasıl karnını doyuracağını düşünmemesini sağlamak gerekiyor. Bu aşamadan sonra bu kişilere psikolojik tedavi uygulanmalı ve ceza evlerinde normal hayatta yapabilecekleri işlerle ilgi kurslar verilmelidir. Şu an ki gelinen aşamaya baktığımızda ekonominin iyiye gittiğine halka güven verdiğini, bununla birlikte suç oranlarının da azaldığını görüyoruz. Daha huzurlu bir şehir daha huzurlu bir ülkede yaşamak için yatırım yapılması, işsizlik oranının azalması şart.”

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Sabri Aslan da suç işleyenlerin kişilik, davranış ve implus bozuklukları, madde bağımlılıkları gibi gözden kaçan birçok rahatsızlıklarının bulunduğunu belirtti. Aslan, “Kişilerin bu rahatsızlıkları giderilmeden cezaevlerine girmeleri veya çıktıktan sonra rahatsızlıklarının giderilmemesi daha büyük suç işlemeye meyilli hale gelmelerindeki en büyük etkendir” dedi.

Kişilerin cezaevinde kaldıkları süre boyunca birbirlerinden etkilendiklerini bu etkileşiminde daha çok genç yaştaki suçlularda görüldüğünü işaret eden Dr. Aslan, “Suçlular uzun süre cezaevlerinde bir arada kaldıkları için birbirlerinden etkileniyorlar ve yeni suç taktikleri geliştiriyorlar. Bu etkileşim genç yaşta suç batağına düşen kişilerde daha çok görülüyor. Ayrıca kişilerin cezaevinde yaşadıkları zorluklar o insanları topluma ve yasalara karşı daha öfkeli ve saldırgan hale getiriyor” açıklamasında bulundu.