Cezalandırılan Başkan; ‘Pişman değilim’

Şırnak'ın Cizre İlçe Belediye Başkanı Aydın Budak, Roj TV'de yaptığı konuşma nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Budak, “14 Ocak 2006 tarihinde Kültür ve Sanat Merkezi’nde bazı insani taleplerimizi dile getirmiştim. Bu insani taleplerimizden dolayı bizi mahkemeye çıkarttılar. Bu düşüncelerimi dile getirdiğim için pişman değilim. Hiçbir zaman da pişman olmayacağım.” dedi.

“Barış” için mücadelelerine devam edeceklerini kaydeden Başkan Budak, “Bölgemizde kim tank başındaysa devlet de odur, yargı da odur. Çünkü mahkemelerimiz bile onlardan habersiz karar veremiyorlar. Her zaman insanlarımızın demokratik taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. Gelin konuşanları değil, namluları susturalım. Bugüne kadar savaştan yana olanlar, savaştan rant elde edenler, asıl cezalandırılması gerekenlerdir.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Budak, mahkemenin kendisine karşı, konuşmalarından dolayı pişmanlık duyup duymadığını sorduğunu ifade ederek, “Ben, yaptığım konuşmalardan pişmanlık duymadığımı söyledim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

DEP eski milletvekillerinden Selim Sadak da, Belediye Başkanı Budak’a destek vermek üzere Cizre’ye geldiğini belirterek, “Biz hukuksuzluğa alışmayacağız. Fakat bazı kesimler Türkiye’yi yönetemeyenler, Kürt sorununun bu ülkenin gerçek bir sorunu olduğunu görmek istemeyenler haksızlık ve hukuksuzluktan vazgeçmiyorlar. Bizler haksızlığa hukuksuzluğa tahammül etmeyeceğiz. Biz siyasi parti olarak haklarımızı her zaman savunacağız. Belediye başkanımız kendi halkına düşüncesini ifade ederken halkın tahrike gelmemesi için Cizre gibi önemli bir ilçenin belediye başkanı olarak yaptığı konuşmadan dolayı maalesef cezalandırılmıştır.” dedi.

Sadak, “Biz bu karara boyun eğmeyeceğiz. Biz bölgemize demokrasi getirmeye kararlıyız. Bölgemize barışı getireceğiz ve burada barışı savunacağız. Belediye başkanlarımıza gözdağı vermeye çalışanların karşılarında demokrasi ile duracağız.” diye konuştu.

Başkan Aydın Budak, 14 Ocak 2006 tarihinde Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte “Yasadışı örgüt ve liderini övme” iddiasıyla Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyordu.