Cezasını 30 kitap okuyarak çekti

Ferizli İlçesi’nde bir büfeden sigara çaldığı iddiasıyla yargılanan Recep Bey Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Köksal Yılmaz’ın (16) cezası bitti.

Hakim cezayı daha sonra 12 aya indirdi.

Köksal Yılmaz, bir yıl boyunca 30 kitap okuyabildiğini söyledi. Yılmaz, “Önceleri hafta içi her gün kütüphanede kitap okuyordum, ama okulla birlikte zor olduğu için, daha sonra ceza cumartesi günleri 1.5 saat kitap okuma olarak değiştirildi. Bu sayede hem okula hem de kütüphaneye gittim’’ dedi.

Geçtiğimiz yıl babasını kaybeden Yılmaz okul dışındaki tüm vaktini bir çay ocağında garsonluk yaparak değerlendiriyor. Kazandığı parayı annesine götürüyor.

CEZASINI SEVDİ

Cezasını çektiği sırada sigara içmeyi de bıraktığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Okuduğum kitaplar arasında en çok, ‘Öğretmenin Not Defteri’ adlı kitabı sevdim. ‘Kırmızı Türkiye’ ve ‘Kendini Arayan Adam’ kitapları ilgiyle okuduklarım arasındaydı. Kitap okuma alışkanlığı kazandım mı bilmiyorum. Bunu zaman gösterecek. Cezam bittikten sonra evde okumak için kütüphaneden bir kitap aldım. Şimdi onu okuyorum.’’

AMAÇ ONU KAZANMAK

Ferizli Asliye Ceza Mahkemesi, Yılmaz’ı, bir büfeden sigara çaldığı iddiasıyla hapis cezasına çarptırmış, ancak ilk suçu olduğu için bu cezayı önce paraya, sonra da çocuğun topluma kazandırılması amacıyla kütüphanede kitap okuma cezasına çevirmişti.