Cezayir Başkonsolusu: 1 milyon konut yapacağız Türk iş adamları yatırım yapsın

Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah, ülkesinde yeni 1 milyon konut yapıldığını, 1 milyon konutunda yapılacağını belirterek, İnegöllü iş adamlarına ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah, ülkesinde yeni 1 milyon konut yapıldığını, 1 milyon konutunda yapılacağını belirterek, İnegöllü iş adamlarına ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Bursa İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği (İNSİAD), aralık ayında Cezayir’de gerçekleşecek Cezayir-Türkiye İş Forumu’na katılacak. TUSKON organizasyonu ile yapılacak ve İnegöl’den yaklaşık 40 iş adamının katılacağı Cezayir-Türkiye Mobilya İş Forumu öncesi Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah, İnegöl’e gelerek bir dizi fabrika ziyaretleri yaptı. Eryiğit firmasının Tarım Marketi açılışına da katılan İstanbul Başkonsolosu, Ticaret ve Sanayi Odası eğitim salonunda düzenlenen Cezayir’i tanıtma gecesine katılarak İNSİAD üyesi iş adamlarına ülkesi ile ilgili bilgiler verdi.

Weltew Mobilya, Seyran Koltuk, Küçük Çalık, Özel Tekstil ve Vira Mobilya firmalarını ziyaret edip tekstil ve mobilya üretimi ile ilgili bilgiler alan Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah, akşam ise Ticaret ve Sanayi Odası’ndaCezayir’i tanıtma gecesine katıldı.

İNSİAD Başkanı Ahmet Ahıskalı, gecede yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekerek şöyle konuştu: “36 milyon nüfusa sahip Cezayir, 2012 yılı tahmini olarak 8 bin 750 ABD Doları olan Kişi başına düşen milli geliri ile 2012 yılında tahmini yüzde 2,9 büyüme kaydetmiş. Kuzey Batı Afrika ülkesi Cezayir’le tarihi ve akrabalık bağlarımızın olduğu, 2 milyon 765 bin kilometre yüzölçümü olan ve her geçen yıl istikrarlı bir şekilde ticari ilişkilerimizin geliştiği dost ve kardeş ülke Cezayir’i TUSKON olarak önemsiyoruz. Dolayısıyla 7-8-9-10 Aralık 2012 tarihlerinde Cezayir-Türkiye Mobilya İş Forumu’nu düzenliyoruz. İnegöl’den de 40 kişilik mobilya sektör temsilcileriyle dostluğu ve ticari birlikteliği pekiştirmek için Cezayir’de olacağız.”

Cezayir ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2011 yılı itibarı ile 2 milyar 500 bin dolar ithalat, 1 milyar 500 milyon da ihracat olarak gerçekleştiğini anlatan Akışkalı, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz hafta Dışişleri bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Cezayirli bakanlar ile yapmış olduğu görüşmede dış ticarette 10 milyar dolar hedef olarak belirlendi. Bizlerde çok gayret gösterip bu hedefe ulaşmamız gerekiyor. Cezayir’in mobilya ithalatı 250 milyon dolar. Bizim buradaki payımız ise 12 milyon dolar civarında. Dış ticaret fazlası veren Cezayir’in birçok mamulde hala büyük ithalatlar yaptığını ve bizlerde iş adamlarımızın bu önemli ekonomik faaliyette yer almalarını istiyoruz. Çünkü Türkiye’de dolayısıyla İnegöl’de mobilya üretiminde kullanılan teknoloji, artan ihraç imkânları ve ihracatçı firma sayısı ile birlikte her geçen gün gelişmekte ve dünya ile rekabet edebilmektedir.”

İnegöl mobilya ve tekstil sanayini incelemek ve karşılıklı ticaret hacmini büyütmek, İnegöllü sanayicilerle fikir alışverişinde bulunmak üzere ilçeye geldiğini söyleyen Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah ise şunları söyledi: “Bugün fabrikaları gezdik. İş adamlarınız çok heyecanlı. Geliş gidişlerle ticaretimiz daha da canlanacaktır. Ülkenizin ve İnegöl’ün potansiyeli çok iyi olduğunu gördüm. Önümüzdeki ay Cezayir’de düzenlenecek Cezayir-Türkiye Mobilya İş Formuna İnegöl’den iş adamlarının katılımından dolayı ülkem adına çok mutluyum. Cezayir bir milyon konut ürettik. Buna ilave olarak bir milyon konut daha üreteceğiz. Bu konutların mobilya ve ağaç aksamının büyük bir bölümünü ithal edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki dönemde vize ve gümrük konularında bazı iyileştirmelerin yapılabileceğini işaret eden Başkonsolos, şunları kaydetti: “Cezayir olarak bizler dost ve kardeş ülke Türkiye ile daha çok ticari alışveriş yapmak istiyoruz. İnegöllü mobilya ve tekstil üreticisi iş adamları ülkemize yatırım yapmalı. Artık Türkiye Avrupa veya başka ülkeleri aratmayacak kadar kaliteli ve ucuz üretim yapabilecek ekonomik gelişmeye sahip. Cezayir olarak bizde bundan iyi bir şekilde faydalanmak istiyoruz. Bu konuda güvenimiz tamdır.”

Cezayir’i tanıtım programı sonunda İNSİAD başkanı Ahmet Akıskalı Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah’a günün anısına hediye verdi.