Cezayir’den Fransa’ya hatırlatma

Cezayir lideri, Fransa'yı eleştirdi

Tarihle ilgili bir sempozyuma bildiri gönderen Bouteflika, geçtiğimiz aylarda Fransa’nın yönetimi sırasında öldürülen Cezayirliler için Paris’in özür dilemesini istemişti.
Bouteflika’nın gönderdiği yazıyı okuyan vekili, “Tarihteki en barbar sömürge yönetimiydi. Bir millete, devlete ve insanlara karşı gerekçe gösterilmeden şiddet uygulandı.” dedi. Buna rağmen Cezayir lideri Bouteflika, sadece tarihçilerin ve araştırmacıların tarihi yazabileceğini de kaydetti.

Avrupa’da Nazilerin yenilgiyi uğratılarak 2. Dünya Savaşı’nın bitişi kullanırken Cezayirlilerde bağımsızlık için sokaklara dökülmüştü. Fransızlar, Cezayirlilerin bu isteğine şiddetle cevap verirken olaylarda 45 bin kişinin öldüğü sanılıyor. Bouteflika, Fransa’nın suçunu kabul etmesini isterken sözde Ermeni soykırım iddialarının reddedilmesini yasa ile yasaklamaya çalışan Paris yönetimi de konunun tarihçilere bırakılmasını istiyor.

Bouteflika, Fransa’nın ilk defa 2004’te özür dilemesini isterken her 8 Mayıs’ta bu isteğini tekrarlıyor. Fransa’nın koloni döneminde yaptıklarını okul kitaplarına olumlu olarak yansıtılması yönündeki hareketi de Cezayir’in tepkisini çekmişti. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Cezayir Devlet Başkanı Abdelaziz Bouteflika’nın soykırım ifadesini çok kullanmamasını istedi.