Chat arkadaşım CIA

MySpace gibi sitelere gençler yoğun ilgi gösteriyor

Bunu gören CIA yeni ajanlar bulmak için Facebook’da kendine grup kurdu.

Site’de ajan adaylarında aranan özelliklerin yanında CIA’yi tanıtan 30 saniyelik bir video da bulunuyor; videonun YouTube’da hazırlanmış olması da bu “şaka gibi haberin tuzu biberi.

Geçtiğimiz yıl sosyal sitelerin adını sık duyduğumuz bir yıl oldu. Özellikle gençler arasında çok popüler olan Facebook, MySpace gibi sitelerin ulaştığı kitle Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’in de dikkatinden kaçmadı. Geçtiğimiz aralık ayından itibaren üniversite öğrencilerinin üye olduğu Facebook adlı sitede CIA yeni ajan adayları arıyor. İlanda aranan özellikler belirtilirken konuyla ilgili bir de 30 saniyelik YouTube videosu bulunuyor. İş ilanı özellikle üniversite çağındaki adaylara yönelik hazırlanmış. CIA böylece ilk defa sosyal siteleri yeni eleman bulmak için kullanıyor. CIA için aranan adaylar 11 Eylül eylemlerinden sonra kurulan National Clandestine Service (NCS) bölümü için aranıyor. Tüm dünyada faaliyet gösterecek NCS ajanları 2004 yılında Başkan Bush tarafından açıklanan yeni program sonucu alınmaya başladı. Amerika Başkanı yeni alınacak adayların özellikle Amerika dışında halk arasına kolayca karışabilecek kişilerden seçilmesini istiyor.

Sosyal siteler şirketlerin gençlere açılan penceresi

Daha iyi ajan araştırmalarını NCS birimini Facebook’a yönlendirdi. Facebook özellikle üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor. Her Facebook kullanıcısının kendi sayfası var ve kullanıcı isterse bir gruba da üye olabiliyor. Bu gruplar kişiler tarafından oluşturulabilirken sponsor firmalar tarafından da kurulabiliyor. NCS’in sponsor olarak açtığı sayfa 19 Aralık’ta yayına başladı ve 2 ay süresince ilan internette kalacak. İlk hafta 200 olan üye sayısı geçtiğimiz hafta itibarıyla 2100’ü buldu. Şirketler, kurumlar Facebook’ta kendilerine yerler açarak potansiyel çalışanlara sayfanın sunduğu interaktif chat, video ve anında mesajlaşma servisleriyle ulaşmaya çalışıyor.

Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Ernst&Young özgeçmiş hazırlama tavsiyeleri, firmada çalışanlar ile görüşme imkanı ve stajyerlik yapanların videolarını sayfasından sunuyor. Bu sayfalar CIA’de olduğu gibi işe alımın yapıldığı yerlerden ziyade gençlere ulaşıp onları şirketlerin, kurumların işe alım sayfalarına yönlendirmek amacını güdüyor. Amerika’da işe alım süreçleri sıkı bir şekilde Office of Personel Management (OPM) birimi tarafından kontrol ediliyor. Ancak CIA özel durumundan dolayı bu kurumdan bağımsız hareket edebiliyor. OPM, Amerika Devleti’nin personel alımı için sosyal siteleri kullanma konusunda tartışmaların yapıldığını belirtiyor. Şu an USAJOBS.com adresinden verilen iş ilanları 220 bini buluyor. Ancak ileride birçok devlet görevlisinin emekliye ayrılması sonucu personel ihtiyacı artacak. Bu amaçla özellikle üniversite öğrencilerinin kullandığı sosyal siteler iş ilanı verenlerin ilgisini çekmeye devam edecek.

Devlet kurumlarının sosyal siteleri çalışan bulmak amacıyla kullanması kişisel bilgilerinin gizli kalmasını isteyenleri endişelendiriyor. Sosyal sitelerin kuralları arasında kişisel bilgilerin gizliliği esas alınıyor. Ancak devlet kurumları potansiyel çalışanın özel bilgilerini bilmek isterse sosyal siteler kanun karşısında bunu yapmak zorunda kalabilir. Bu da sosyal site sakinlerini huzursuz ediyor. Şirketler, CIA ve diğer kurumlar sosyal siteleri şimdilik iş ilanlarının reklamını yapabilecekleri bir mecra olarak görüyor.