Chavez Rusya’ya geliyor

Hugo Chavez bugün başlayan iki haftalık deniz turunda Rusya ve Belarus'a da ziyaret gerçekleştirecek.

Askeri konularda işbirliği Caracas ile Moskova arasında 2005 yılında askeri malzeme ihracatından sorumlu devlet şirketi Rosoboronexport’un Venezuella hükümeti ile anlaşma imzalaması ile başlamıştı.

Venezuella ABD’nin askeri malzemeler konusunda ambargo başlatmasının ardından ABD F-16’ların yerine Rus savaş uçakları 24 Su-30MK Flanker C’leri satın alıyor. Rusya Venezuella ile daha önce anlaşma sağlanan 15 adet Mi-17 V5 çok amaçlı helikopterlerden üç tanesini ve 100 bin adet Kalaşnikof silahtan da 30 bin tanesini teslim etti. Chavez ülkesinde Kalaşnikof fabrikası kurulmasını da istiyor.

Gezisi sırasında 22-24 Temmuz tarihlerinde Belarus’a da uğrayacak olan Chavez, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’nun yeniden seçilmesini tebrik edecek. Belarus’la Venezuella arasında ticaret hacmi 16 milyar dolara ulaşmış durumda.

ABD Rusya’nın Venezuella ile askeri konularda ilişkilerini yakından takip ettiklerini açıkladı. Venezuella lideri Chavez, Güney Amerika ülkerinde ABD etkisinin kırılması için birlik çabalarında bulunuyor. Chavez’in gezisinin diğer duraklarında İran, Vietnam, Brezilya ve Arjantin de yer alıyor.