‘Check–up’ı önemseyin yılda en az bir kez yaptırın’

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Tamer İnal, check-up'ın toplumda son dönemde önemsenmeye başlandığını belirterek 40 yaş üstündeki bay ve bayanların yılda bir kez yaptırması gerektiğini söyledi.

Balcalı Hastanesi eğitim etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve genel sağlık taramasının konu edildiği toplantıda konuşan Yard. doç. Dr. İnal, günümüzde check-up’ın önemsenmeye başladığını ve özellikle özel hastanelerin check-up merkezi kurmaya başladığını ifade etti.

Check-up’ın belirti vermemiş hastalıkların ortaya çıkarılmasında, kişiye çok önemsiz gibi gelen bulguların nedeninin ortaya konmasında önemli olduğunu kaydeden İnal, “Genel sağlık taraması yaptırmada yaş grubu yok ancak yaş gruplarına göre özel programlar var. 40 yaş üstündekilerin her yıl bir kez sağlık taraması yaptırmasını istiyoruz. Kadınlarda ve erkeklerde bazı kanser bulguları olup olmadığına yönelik tetkikler yapılacak check-up’ta aranmalı.” dedi.

Son dönemde sadece bazı kan ve idrar tahlilleri ile check-up yapılması gibi toplumun yanlış bilgilendirildiğini aktaran İnal, genel sağlık taramasının sadece tahlillerden ibaret olamayacağını dile getirdi.

İnal, “Check- up doktorla yüzyüze görüşmeden, hekim muayenesinden başlar kişinin yaşına cinsiyetine göre bir paket uygulanır.” diye konuştu.

Aile hekimliği uygulamasının yaygınlaşması ile genel sağlık taramasının da yaygınlaşacağını belirten İnal, devletin bütçe ödemesinde check-up’a ödeme yapmaması sebebiyle genel sağlık taraması yaptırmak isteyenlerin bunu muayene adı altında yaptırdığını da sözlerine ekledi.

Programda Doç. Dr. Mesut Demir kardiyolojide, Doç. Dr. Sinan Yavuz da onkolojide check-up konusunda dinleyicileri bilgi verdi.