Cheney’nin kızı içten yıkımdan yana

Irak işgalinin mimarlarından Cheney'nin ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görevli kızının, İran rejiminin zor kullanılarak değil, içten yıkılmasından yana olduğu bildirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan kızı Elizabeth Cheney, “özgürlük gündemi koordinatörü” sıfatıyla, “İran’ın nükleer bir güç olmayı başaramadan demokratik bir reformu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği” konusuyla görevlendirildi.

Elizabeth Cheney’nin bakanlıktaki resmi sıfatı ise, Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu’dan sorumlu temsilci yardımcısı. Elizabeth Cheney, büyük miktarı İran içindeki reformcuların ve sürgündeki İranlıların görüşlerinin yayınlanması için harcanacak olan ve İran’da demokrasiyi yayma programı için ayrılan 85 milyon dolarlık ödeneğin de sorumlusu.

İngiliz The Sunday Times gazetesi, konuyla ilgili haberinde İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’in ülke içi muhalefeti tasfiye etmesi ve İran’ın nükleer silah üretmesi halinde baba ve kızı Elizabeth Cheney’nin aynı safta yer alacağına dikkat çekiyor. Haberde ayrıca, “soy ismi dolayısıyla her söylediğinin babası Dick Cheney ile ilişkilendirilmesinin Elizabeth için yarattığı zorluğa” değiniliyor.