Chip&PIN uygulamasıyla 15 günde 3 milyon işlem

Kart sahteciliği ve dolandırıcılığına karşı, 31 Mart 2006 tarihinde başlayan çipli kredi kartlarında şifre uygulamasının üzerinden geçen ilk 15 günde 3 milyon şifreli işlem gerçekleşti.

Bankalararası Kart Merkezi(BKM) tarafından yapılan açıklamada uygulamanın ilk 15 gününde şifreli işlemlerin toplam değerinin 170 milyon YTL’ ye ulaştığı bildirildi. BKM ve üyelerinin ortaklaşa yürüttüğü bilinçlendirme kampanyası ile uygulamanın kart kullanıcıları tarafından benimsenmesi ve şifrelerini almaya teşvik edilmesini hedeflediklerini belirten BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, “Uygulamada şu an için geçiş sürecindeyiz. İlk günler için ulaştığımız sonuç oldukça sevindirici, tüketicilerin ve işyerlerinin geçişe göstermiş oldukları ilgi de bizleri memnun etmekte.” dedi. Uygulamanın ne zaman zorunlu hale geleceği konusunda pazardaki gelişmelere paralel karar verileceğini kaydeden Özinal, 1 yıl içinde geçişi tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Bu arada henüz şifresini almamış olan kart kullanıcılarının daha önce olduğu gibi işlemlerini imza ile gerçekleştirebileceklerini duyuran Özinal “şifresini bilmeyen müşterilerin kartlarının iptal edilmesinin sözkonusu olmadığını da vurguladı.