Chirac değil ama Sezer türbanı engelledi

Türkiye birkaç gündür CHP lideri Deniz Baykal'ın Jacques Chriac'ın Türkiye'ye eşsiz davetiye gönderdiği iddiasını tartışıyor.

Başbakanlık ve Fransız kaynakları bu iddiayı yalanladı. Ama olayın Türkiye’yi ilgilendiren bir başka tarafı ortaya çıktı.

Bir devletin bir başka devlet başkanı veya temsilcisinin eşine kıyafeti yüzünden davet göndermeme geleneği maalesef Türkiye’de yaşanmış. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü’nde uyguladığı başörtüsü yasağını uluslararası boyuta taşımış, eşi başörtülü olan Afgan Cumhurbaşkanı Karzai’yi Türkiye’ye eşsiz davet etmiş. Bu skandal, Sezer’in Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğinde patlak verdi.

ZENAT KARZAİ’NİN YOKLUĞU AKŞAM YEMEĞİNDE FARK EDİLDİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai’nin eşsiz olarak davet edilmesi Çankaya Köşkü’nde verilen akşam yemeğinde tam bir krize sebep olmuştu. Sezer’in eşi Semra Sezer ile Karzai arasında geçen diyalog Dr. Zenat Karzai’nin davet edilmediğini ortaya çıkarttı. Çankaya Köşkü’ndeki yemek sırasında Hamit Karzai, Semra Sezer’e “Sizi Afganistan’da görmekten büyük onur duyarız”dedi. Semra Sezer ise buna karşılık olarak, “Ama siz eşinizi getirmemişsiniz” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Karzai, “Bana davet gönderilirken eşim davet edilmedi. Davet edilseydi onu da getirirdim” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira bizim ülkemizin parlamentosunda şu an 24 kadın milletvekili var. Kadınlarımızın siyasette aktif olarak yer almalarını destekliyoruz. Bu konuda bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok.”

BAŞÖRTÜLÜ OLMAYANLARI EŞLİ ÇAĞIRIYOR

Öte yandan dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya’da ağırladığı Cumhurbaşkanlarını eşli olarak davet ediyordu. ABD Başkanı George W. Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin başta olmak üzere bütün liderleri eşli olarak çağıran Sezer, İran ziyaretine eşi Semra Sezer’i götürmediği için Cumhurbaşkanı Muhammet Hatemi de Ankara ziyaretine başörtülü eşini getirmemişti. Sezer, eşlerinin başı açık olan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile Ürdün Kralı Abdullah’ı ise eşli olarak davet etmişti.

Eşi başörtülü olduğu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bakan ve AK Parti milletvekillerine eşsiz davetiye gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘başörtü vetosunun’ sınırlarını Türkiye’nin de dışına çıkarmayı başarmıştı.

VAKİT