Chirac ve Mübarek sorunların çözülmesinde hemfikir

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İran'ın nükleer programına askeri değil diplomatik çözüm bulunması çağrısı yaptı.

İran’ın nükleer programı ile ilgili Mübarek’le fikir alışverişi yaptıklarını belirten Chirac, sorunun çözümü için “bütün diplomatik ihtimallerin araştırılması gerektiğini” belirtti.

Aynı görüşü paylaşan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de “askeri güç kullanımına karşı uyararak” sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istedi. Mübarek, “Bu sorun diplomatik ve siyasi yollarla çözülmeli” diyerek “askeri operasyonların bölgede tehlikeli yankıları olacağını” ifade etti.

İkilinin görüşmesinde ele alınan Filistin sorunu ile ilgili olarak da konuşan Jacques Chirac, “Filistinlilere insani yardımın devam ettirilmesini desteklediğini” söyledi. Chirac, konuyu Filistin lideri Mahmut Abbas ile de görüşeceğini ifade etti. Chirac, “Hamas’ın iktidara gelmesinden sonra yardımları keserek, Filistin halkını cezalandırmanın siyasi olarak yakışıksız olduğunu” ifade etti.

Chirac, Suriye-Lübnan sorunu ile ilgili olarak da Lübnan’ın tam egemenliğini savunduğunu belirterek eski başbakan Refik Hariri’nin öldürüldüğü suikastin aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Mısır’a eşi Bernadette ve bazı önemli bakanları ile birlikte gelen Chirac, bugün de Kahire’deki Fransız Üniversitesi’nin resmi açılışına katılacak.