Chirac’ın koltuğuna kadın aday

Fransa'da 2007 baharında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti (PS) tarafından aday olarak belirlenen Segolene Royal, Elysee Sarayı için sıra dışı bir aday.

Royal, muhtemel rakibi Nicolas Sarkozy karşısında da başarılı olursa, İngiltere, Almanya ve Finlandiya’nın ardından Fransızların da bir ‘Madame la présidente’ı olacak.

Fransız siyasetine erkekler hakim. Partilere kadın aday göstermeleri için kota konulmuş; fakat bu kurala pek riayet edilmiyor. Bu siyasi kültürün de etkisiyle, Royal’ın anamuhalefet partisi PS’nin adaylığı için ortaya çıkması, kendi partisi içerisinde dahi rahatsızlığa yol açtı. Fransız siyasetçilerinin çıktığı Science Po ve ENA gibi okullarda okumuş olmasına ve birkaç kez bakanlık yapmasına rağmen tecrübesizlik ve vizyonsuzlukla eleştirildi. Sosyalistlerin ‘hassas’ konuları arasında yer alan çalışma saatleri ve güvenlik gibi alanlarda daha çok sağa yakın politikalar üretmesi tepkilere yol açtı. Konuşmaları sırasında yaptığı gaflar Fransız basınında alay konusu oluyordu. Basına yansıyan özel pozlarıyla bir anda Fransız siyasetinin, ‘güzel kadını’na dönüşen Royal’a, yapılan anketlerde ilk sırada çıkmasına rağmen ciddi bir adaydan daha çok ‘medyatik aday’ olarak bakılıyordu. “Güzel bir kadın” diyerek dalga geçen muhtemel rakibi Nicolas Sarkozy bile, karşısına Royal’ın çıkmasının en çok kendi işine yarayacağını dile getirmişti.

Royal ise siyasetçilerin ve medyanın ‘küçümseyici’ tavrına rağmen, kurduğu ‘Gelecek Arzusu’ isimli platform etrafında çalışmalarını yürüttü. Yurtdışı gezileri bile yaptı. Ve sonunda, herkesin korktuğu bomba patladı. Royal, 220 bin Sosyalist üyenin yüzde 60’ının desteğini alarak ilk turda adaylık hakkını elde etti. Royal’ın ‘güzel bir kadın’ olmasının ötesinde de Elysee’ye koşan birisi için norm dışı özellikleri var: Ateşli bir feminist; ama aynı zamanda gelenekçi. 8 çocuklu bir ailenin çocuğu ve kendisinin de 4 çocuğu var. Ama evli değil. Üniversiteden bu yana Sosyalistlerin lideri François Hollande’ın ‘hayat arkadaşı’. Hırslı ve kaprisli. Leyla Zana’nın avukatı, Kürt davası militanı. Aynı zamanda, muhalif Fransız kamuoyuna rağmen seçim öncesinde Türkiye’nin AB üyeliğine destek verecek kadar da ‘cesaretli’. Fransız Sosyalistler, Royal’ın İspanyol Zapatero gibi sağı sandığa gömmesini ve Mitterrand’ın ardından yeniden Elysee’yi ele geçirmesini istiyor.