CHP: Alevilerin yaşamına müdahale edilmezse çakma açılımlara gerek kalmaz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), hükümetin Alevi açılımlarıyla ilgili rapor hazırladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), hükümetin Alevi açılımlarıyla ilgili rapor hazırladı. 10 maddelik raporu okuyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, “Alevilerin yaşam alanlarına müdahale edilmezse çakma açılımlar yapmaya da gerek kalmayacak.” dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey ve Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, partinin İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı yaptı. Alevilerle ilgili CHP’nin raporunu Şafak Pavey okudu. Pavey, “Katı dogmalardan beslenen anlayış sonucu Alevilik ve Aleviler her zaman aşağılanan, dışlanan, hor görülen ve saldırıya uğrayan bir inanç oldu. Ancak bu sosyal durum, AKP iktidarı ile birlikte meşru ve resmi bir ortak uygulamaya döndü. Aleviler sürekli yönetimden dışlandı. Özellikle ‘Saray’daki Sultan’ tarafından meydanlarda hedef gösterildi. Alevilerin yaşam alanlarına müdahale edilmezse çakma açılımlar yapmaya da gerek kalmayacak.” şeklinde konuştu.

“Temel hak ve özgürlük taleplerinden önce Alevilerin en temel sorunu can güvenliğidir.” diyen Pavey, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hükümetin ve kimi din eğitimi verenlerin; ‘Biliyorsunuz o Alevi,’ ‘Malum mezhep’, ‘Mezhebini söyleyemiyor’, ‘Mahkemenin hâkimi Alevi’, ‘Cemevleri terör yuvası’, ‘Aleviler abdestsizdir, yemekleri yenilmez’, ‘Alevilik sapık bir mezhep. Mum söndü yapıyorlar’ gibi kışkırtıcı kin söylemlerinden vazgeçip, bir daha tekrarlanmaması şartı ile özür dilemeleri gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, bütçesinin sadece Sünni kesime aktarılması, diğer farklı inanç toplulukların aleyhine kullanılması, Alevilerin asimilasyonunu hızlandırmaktadır. Cemevlerinin ibadethane mi, kültür evi mi olup olmadığını tanımlamak hükümetin ya da devletin resmi kurumu Diyanet’in haddi değildir. ‘Aleviler; ‘Kimdir? Alevilik Nedir?’ sorusuna hükümet tarafından kabul görecek bir yanıt vermeye zorlanmakta, ilahiyatçılar ve siyasetçiler soruyu Aleviler yerine yanıtlama konusunda yarışmaktadır. Kamu kurumlarında din ve mezhep fişlemelerine, Alevi avcılığına son verilmeli, diğer ayrıştırılan topluluklarla birlikte pozitif ayrımcılıktan yararlandırılmalıdırlar.”

‘İNANÇ, GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI BİR SEÇİMDİR’

İnsanların inancının siyasi bir toplum mühendisliği meselesi değil, gönüllülük esasına dayalı bir seçim olduğunu söyleyen Pavey, “Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bazı semtler kentsel dönüşüm bahanesi kullanılarak dağıtılıyor. Ve sürekli polis kontrolü altında tutuluyor. Örnek olarak Tuzluçayır, Armutlu, Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı gibi. Alevi toplumunun kutsal mekânlarından biri olan, Elmalı Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa türbesinin yanında taş ocağı ruhsatı verilmesi (mahkeme kararı ile iptal edildi sonunda), Munzur vadisinde yapılması planlanan barajlarla, HES’lerle diğer kutsal mekân ve ziyaretlerin yok edilecek olması, ibadet özgürlüklerine saldırıdır. Alevilerin kutsal mekânlarına yönelik yağma ve yıkımlara son verilmelidir. Eşit yurttaşlık ilkesi, yurttaşların dili, dini, inancı, cinsiyeti ve ırkı nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılmaksızın hakta ve özgürlükte eşit kabul edilmesini ifade eder.” ifadelerini kullandı.

TANRIKULU: HÜKÜMETİN SAMİMİYETİNE İNANMIYORUZ

CHP Genel Başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na 18 maddelik bir kanun teklifi sunuldu. Bütün bu açıklamaların dayanağı olan yasaların değişikliği için teklifler bir bütün olarak da sunuldu. Yarın öyle sanıyorum ki Sayın Başbakan Hacıbektaş’ta 7 yıldır açamadıkları Alevi paketiyle ilgili olarak bir şeyler söylemeye çalışacaktır. Ben buradan kendisine sesleniyorum; hiç çalışma yapmalarına gerek yok. Meclis Başkanlığına sunduğumuz teklif, anayasa dışında Alevi yurttaşlar konusunda yasaların getirdiği bariyerleri kaldırıcı niteliktedir. Dolayısıyla eğer gerçekten bu konuda samimiyseler uygulamadaki aksaklıklar dışında, yasalarla yapılacak olan tüm metinler, tüm düzenlemeler arkadaşlarımızdan aldığımız yardımla bir bütün olarak Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Eğer samimiyseler bu onlara yol gösterir. Biz samimi olduklarına inanmıyoruz.” ifadelerini kullandı. CİHAN