CHP Ankara’da oyların yeniden sayılması için başvurdu (2)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara İl Seçim Kurulu tarafından reddedilen 25 ilçede oyların tekrar sayılmasıyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara İl Seçim Kurulu tarafından reddedilen 25 ilçede oyların tekrar sayılmasıyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

CHP adına itirazı İl Başkanı Zeki Alçın yaptı. Çıkışta bir açıklama yapan Alçın, İlçe Seçim Kurulları’ndan başlattıkları itirazların reddedilenlerini bugün YSK’ya taşıdıklarını ifade etti. Alçın, “Sandık başlarında yapılan usulsüzlüklerinin, oy kullanma esnasında yapılan usulsüzlüklerin, birleşme tutanaklarında yapılan yanlışların tümünü içeren itirazlarımız vardır. Bunların seçim kurulunda görüşülüp değerlendirilmesini talep ediyoruz. İl Seçim Kurulu’nda dün aldığımız cevap, delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedildiğidir. Ancak biz de buna karşı şunu söylüyoruz; deliller bizim elimizde olamaz, deliller zaten çuvalların içindedir. Deliller, oy pusulalarının bulunduğu çuvalların içindedir. Bizim itiraz noktamız da tam buradadır. O nedenle de bu oyların yeniden sayılmasını istiyoruz. İtirazlarımız da tamamen bu yöndedir.” dedi.

Yarın ‘olağanüstü itiraz’ diye bir kavramla farklı bir itirazda bulunacaklarını belirten Alçın, partinin bu itiraz üzerinde çalıştığını aktardı.

Bir gazetecinin, Melih Gökçek’in mazbatasını aldığını hatırlatması üzerine ise Alçın, “Mazbata alma süreciyle itirazların sürmesi süreci farklı şeylerdir. Birbirine engel değildir.” karşılığını verdi.