CHP Bakan Şahin’i gerdi

"Yargıtay Kanun Tasarısı" görüşmeleri sert bir havada geçerken, CHP'lilerin verdiği onlarca önerge Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i gerilmesine neden oldu.

TBMM Adalet Komisyonu, Ahmet İyimaya başkanlığında öğleden sonra yeniden toplanarak, Yargıtay Kanunu tasarısının görüşmelerine devam etti. Söz konusu tasarının 1. maddesi üzerindeki görüşmeler tamamlanmadan alt komisyona havale edildi. CHP’lilerin önergelerle çalışmaları tıkaması üzerine Komisyon Başkanı İyimaya, “Önergeleri çekin yoksa önergeleri sınırlama hakkımı kullanırım. Sabaha kadar burada çalışırız” sözleri üzerine CHP Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe’nın, “Bizi tehdit mi ediyorsun” şeklinde tepki göstermesine neden oldu.

-CHP’DEN DARBE UYARISI-

CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, sözkonusu tasarıya tepki göstererek, hukukun bittiği yerde her şeyin olabileceğini öne sürerek, “1950’li yıllarda neler oldu biliyorsunuz. Tahkikat Komisyonları kuruldu. Adamlar tutuklandı. Nereye gittik. 61 Anayasası geldi. Yasama organı halkın duygularına ve isteklerine göre yapılır” dedi. CHP Mersin Milletvekili Alirıza Öztürk de, AKP’nin bu yasayı geri çekmemesi durumunda Yargıyı tahakküm altına alacağı görüşlerinin hakim olacağını savundu. Öztür, “Bu da yargıdan intikam alınıyor gibi algılanır” diye konuştu.

-CHP ÇALIŞMALARI TIKADI, AKP GERİ ADIM ATTI-

Görüşmelere, tartışmanın büyümesi üzerine bir süre ara verildi. Bakan ve komisyon başkanı bir süre görüştükten sonra tasarının bir alt komisyona havale edilmesine karar verildi.