CHP’de listeler belli oluyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nde milletvekili listeleri belli oluyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 24 Haziran seçimleri için hareketlilik başladı. Seçimde aday gösterilecek milletvekili listeleri ise 20 Mayıs Pazar günü belli oluyor.

CHP'de 30 Nisan'da başlayan ve  parti genel merkezinde gerçekleşen başvurularda toplam sayı 2 bin 319 olarak  açıklandı.

Başvurularının tamamlanmasının ardından Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman  Budak, Faik Öztrak, Muharrem Erkek, Seyit Torun ve Tekin Bingöl, bölge bölge aday  adaylarıyla mülakatlar yaptı.

Bu genel başkan yardımcıları tarafından aday adaylarına ilişkin bilgi  notları hazırlanarak Kılıçdaroğlu'na sunuldu.

Zaman darlığı nedeniyle önseçim şartının uygulanmamasının "elini  rahatlattığı" ifade edilen Kılıçdaroğlu, yoğun bir mesai ile baş başa kaldı.

Çalışmalarını Çevre Sokak'taki parti okulunda sürdüren  Kılıçdaroğlu'nun, tüm programlarını iptal ederek sadece liste üzerine  yoğunlaştığı belirtiliyor.

Zaman zaman mülakatları gerçekleştiren komisyon üyeleriyle de bir  araya gelen Kılıçdaroğlu'nun pazar gününe kadar çalışmalarını tamamlaması  bekleniyor.

CHP Tüzüğü'ne göre milletvekili adaylarının PM'den onay alması  gerekiyor. Bu nedenle CHP PM, 20 Mayıs Pazar günü toplantıya çağrıldı.

Kılıçdaroğlu, ilk olarak partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK)  üyeleriyle saat 13.00'te bir araya gelerek listelere son şeklini verecek. MYK'de  netleşen listeler 19.00'da toplanacak PM'ye sunulacak. CHP PM, il il oylama  yaparak partinin 600 kişilik milletvekili listesini belirleyecek.

Listeleri hazırlarken CHP TBMM Grubu'nun çalışmalarını da gözeten  Kılıçdaroğlu'nun, mevcut milletvekillerinden 50'ye yakınını aday göstermeyeceği  ifade edildi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun listeleri hazırlarken 4 partinin  oluşturduğu "Millet İttifakı"nın oy oranlarını gözettiği belirtilirken, listenin  Saadet Partisi'nin grup kurabilmesi üzerine hesaplandığı dile getiriliyor.

Bu kapsamda 15 civarında milletvekili çıkaracağı tahmin edilen Saadet  Partisi'nden 5-6 ismin CHP listelerinden aday gösterilmesi bekleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun yine İzmir'den, halen tedavisi süren eski CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal'ın ise Antalya birinci sıradan milletvekili adayı olması  öngörülüyor.

İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli ile DİSK Genel  Başkanlığından istifa eden Kani Beko İzmir'den aday adaylığı için başvuru yaptı.

Mevcut milletvekilleri Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Kamil Okyay  Sındır, Atila Sertel, Özcan Purçu ile Kılıçdaroğlu'nun ekonomi danışmanlarından  Turgay Bozoğlu da İzmir'den başvuru yapanlar arasında.

CHP'de aday adaylığı için en yüksek başvuru ise İstanbul'dan yapıldı.  Burada başvuru sayısının 400'e yaklaştığı ifade edilirken, İstanbul'dan  başvuranlar arasında Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Mahmut Tanal, Gürsel  Tekin, PM üyesi Doç. Dr. Yunus Emre, eski MYK üyesi Umut Oran ile OHAL kapsamında  yayımlanan 686 Sayılı KHK ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku  Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu gibi isimler bulunuyor.

İstanbul Milletvekilleri Dursun Çiçek ve Bihlun Tamaylıgil adaylık  başvurusunda bulunmadı. Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek ise İstanbul 2. bölgeden  CHP’den adaylık başvuru yaptı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayları arasında ismi geçen eski bakanlardan  Abdüllatif Şener'in de aday gösterilmesi bekleniyor. Şener'in memleketi Sivas'tan  aday olması öngörülüyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İYİ Parti'ye katılan,  daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekilinin de yeniden aday  gösterilmelerine kesin gözüyle bakılıyor.

Mevcut milletvekillerinden Tekin Bingöl, Haluk Koç, Levent Gök, Gülsün  Bilgehan, Şenal Sarıhan, Bülent Kuşoğlu, Necati Yılmaz, Ali Haydar Hakverdi  yeniden Ankara'dan aday adaylığı için başvurdu.

CHP'de, aralarında Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve Adana İl Başkanı  Adnan Barut'un da bulunduğu 24 il başkanı görevinden istifa ederek milletvekili  aday adayı oldu. Aday adaylığı için istifa edenler arasında Çorum, Yalova,  Batman, Denizli, Eskişehir ve Hatay il başkanlarının da bulunduğu belirtildi.

Seçim bildirgesiyle ilgili çalışmalarında son aşamaya gelen CHP,  belirlediği milletvekili adaylarının tanıtımını gelecek hafta yapacak.

Seçim bildirgesini 24 Mayıs Perşembe günü ATO Congresium'da yapacak  ana muhalefet partisi, milletvekili adaylarını da kamuoyuna tanıtacak.

Tanıtım sonrası Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun milletvekili adaylarıyla  basına kapalı bir toplantı yapması bekleniyor.

Açıklanan seçim takvimine göre siyasi partiler, milletvekili aday  listelerini 21 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna  iletmesi gerekiyor.

HÜRRİYET