CHP: Deprem raporu kamuoyuna açıklansın

CHP'li vekiller, Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğu Anadolu Bölgesi ile ilgili deprem raporunun açıklanmasını istediler.

Milletvekilleri, Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bir raporda bölgede aktif olan Doğu Anadolu fay hattı ile ilgili bilgilerin net bir şekilde ortaya konulduğunu belirterek, bu rapor doğrultusunda bugüne kadar hiçbir önlem alınmadığını dile getirdiler.

Raporun tamamlanmasının ardından içeriği ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapılmadığını belirten Milletvekilleri Aslanoğlu ve Kılıç, önergelerinde şu ifadeleri kullandılar: “Raporun tamamlanmasından sonra rapor içeriği kamuoyuna açıklanmamış, ancak yazılı ve görsel basında yer alan bilgiler doğrultusunda Doğu Anadolu fay hattında oluşacak depremle 2 ilin yok olacağı açıkça ifade edilmiştir. Ancak rapor her ne hikmetse kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Bu raporun içeriğinin kamuoyuna açıklanmasını ve raporda belirtilen önlemlerin acilen alınması amacıyla Anayasa’nın 98 ve iç tüzüğün 104. ve 105. maddeleri uyarınca bir meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

Doğu Anadolu fay hattının Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde sürekli aktif olduğunu ve son 5 yılda önemli hasarlara neden olan depremler meydana geldiğini ifade eden milletvekilleri, bölge insanının durumdan tedirgin olduğunu hatırlattılar.