CHP ‘ekonomi stratejisi’nde AKP gibi 2023’ü temel aldı

CHP’nin seçim bildirgesinde yer alacak ekonomi vaatlerinin ayrıntıları belli oldu.

Aile sigortası, çiftçiye verilen mazot vergisinin kaldırılması gibi daha önce açıklanan vaatlerin yanı sıra CHP’nin daha önce iptal ettirdiği 2B, mayınlı arazilerin temizlenmesi gibi vaatler de dikkat çekti.

CHP, seçim öncesi hazırladığı Cumhuriyet’in 100. Yılına Doğru Yeni Ekonomi Stratejisi isimli raporunda, AK Parti ve MHP gibi 2023 vizyonunu temel aldı. AK Parti’nin, seçim beyannamesinde yer alan 2023 hedeflerini ‘abartılı’ bulan CHP’nin, 2023 yılı için belirlediği makro hedeflerle Süleyman Demirel’in, 1991 yılı seçimlerinde kullandığı ‘ne verirlerse benden 5 fazlası’ sloganını hatırlattı. AK Parti’nin açıkladığı 2023 stratejisinde yer alan hedeflere yüzde 25-30 zam yapan CHP, bu hedeflere nasıl ulaşacağı konusunda ise iktisadi bir model ortaya koymadığı dikkat çekti.

Kişi başı gelir 31.500 dolar
Başbakan Erdoğan’ın, AK Parti’nin seçim beyannamesini haftasonu açıklamasının ardından CHP de, ekonomik programını dün açıkladı. Program, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ekonomi kurmayları tarafından, gazetelerin ekonomi yöneticilerine İstanbul’da tanıtılırken, aynı anda partinin internet sitesinden de kamuoyuna ilan edildi. ‘Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru: Yeni Ekonomi Stratejisi’ adı verilen ekonomik programın, hedeflerinin haftasonu açıklanan AK Parti programında yer alan hedeflerle benzerlik göstermesi dikkat çekti. CHP’nin açıkladığı ekonomik programda ise hedeflere, yüzde 25 ve yüzde 30 oranlarında zam yapıldığı belirlendi. Örneğin AK Parti’nin seçim beyannamesinde, milli gelir 2 trilyon 64 milyar dolar olarak hedeflenirken, CHP’nin ekonomik programında ise bu hedefin 2.6 trilyon dolar olarak öngörüldüğü saptandı. Yine, kişi başına düşen gelir de ise AK Parti 25 bin 76 dolar olarak hedef koyarken, aynı hedefi CHP’nin 31 bin 500 dolar olarak belirlemesi dikkat çekti. 2023 yılı ihracat hedefini AK Parti 500 milyar dolar olarak öngörürken, CHP aynı hedefi 650 milyar dolar olarak belirledi.

‘Kim öle kim kala’ demişlerdi
AK Parti’nin daha önce açıklanan 2023 hedeflerini, CHP’li yöneticiler inandırıcı bulmamıştı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin ekonomik programını ‘insanı unutmuşlar’ diyerek eleştirirken yardımcısı Faik Öztrak da, 2023 yılı hedeflerini ‘kim öle kim kala’ hedefleri olarak nitelendirmişti. CHP’nin, bu eleştirilerine rağmen, ekonomik programını 2023 yılı hedefleri üzerine kurması dikkat çekti. Hükümeti sık sık mali af getirmekle eleştiren CHP, mali affa devam edeceği mesajını verdi. Raporda, “Mali afları ancak sistemik krizlerin gerektirdiği durumlarda istisnai olarak uygulayacağız, mali affı siyasi istismar konusu olmaktan çıkaracağız” denildi.

2023 hedefleri

AK PARTİ           CHP

GSYİH (Milyar $) 2.064 2.600

Kişi başına gelir ($) 25.076 31.500

İhracat (Milyar $) 500 650

İşsizlik oranı % 5 % 6
 

Star