CHP Erdoğan hakkında ‘gensoru’ verdi!

TBMM anayasa değişikliği paketini engellemek için muhalefet partileri her türlü olanağı değerlendiriyor.

Rezzak Oral’ın haberi

Bu kapsamda, anamuhalefet CHP, yeni bir adım atarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında gensoru verdi.

Bu gelişme üzerine, şimdi Meclis’te bir yandan anayasa paketi oylamaları süreci işlerken, bir yandan da içtüzüğe göre gensoru takvimi işleyecek.
Buna göre, gensoru önergesi 3 gün içinde basılacak, 10 gün içinde ise Genel Kurul’da görüşülecek. Gensorunun gündeme alınmasına ilişkin ön görüşmelerin paketin iki turluk oylaması arasında yapılması bekleniyor.
CHP kulislerinde bu gensoruyla, taktikten çok, Başbakan’ın paket ile niçin Yüce Divan’ın dokusunu bozmak istediği ve böylece yargılanmaktan kurtulma manevrası yaptığı mesajının verilmesinin hedeflendiği konuşuluyor.

‘RÜŞVETE SESSİZ KALDI’

Meclis Başkanlığına dün verilen gensoruda, Başbakan Erdoğan’la ilgili iddialar ortaya atıldı. Önergede, ‘ABD ile Almanya’da yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda, Türkiye’de rüşvet dağıttığı yargı kararları ile sabit olan Daimler firmasının Türkiye iştiraki, ‘Mercedes-Benz Türk’, Amerikan Delta – Pine firmasının Türkiye iştiraki ‘Turk Deltapine LTD ŞTİ ve Alman firması Siemens’in Türkiye’de dağıttığı rüşvetler hakkında gerekli olan soruşturmaları başlatmayarak, demokratik sisteme olan güveni sarsan ve Türkiye’nin uluslararası saygınlığını zedeleyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında Anayasa’nın 98. ve 99. maddeleri ile TBMM İçtüzüğü’nün 106. maddeleri gereğince gensoru açılmasını saygılarımızla arz ederiz’ ifadesine yer verildi.

AKŞAM