CHP Erdoğan’a albümle karşılık verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP arasındaki 'bölücü örgüt yanlılarının Meclis'e taşınması' tartışması, albüm polemiğine döndü.

Başbakan Erdoğan’ın, Deniz Baykal ile eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle gibi isimlerle birlikte yer aldığı Meclis albümünü basına göstermesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı olduğu zamanki 19. dönem Meclis albümünü basına gösterdi.
TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Anadol, Başkaban Erdoğan’ın CHP ve Deniz Baykal’ı Meclis albümüyle eleştirmesine, yine Meclis albümüyle cevap verdi. Başbakan Erdoğan’ın nostaljiye merak sardığını, yok olmanın, batmanın, suçluların telaşıyla, altın madeni bulmuş gibi eski albümlere sarıldığını ifade eden Kemal Anadol, Erdoğan’ın Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemin Meclis albümünü basına gösterdi.

Başbakan’ın bu albümde yer alan isimlerle aynı partide yer aldığını ifade eden Kemal Anadol, Erdoğan’ın, dönemin Refah Partili Milletvekilleri olan Hasan Mezarcı, Halil İbrahim Çelik, Hasan Hüseyin Ceylan, Haşim Haşimi, Şevki Yılmaz, Bekir Sobacı, Fetullah Erbaş, Mustafa Bayram, Temel Karamollaoğlu gibi, cumhuriyetin temel ilkelerine saldıran, Atatürk’e dil uzatan kimselerle aynı partide yer almakta sakınca görmediğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan’ın çaresizlik içinde ambümlere sarılarak bundan medet ummaya başladığını ifade eden Kemal Anadol, “Öyle ‘gömlek değiştirdim’ safsatalarıyla kimseyi kandıramazsın” diye konuştu. Selahattin İnal’ın “Sen hep beni mazideki halimle anacaksın” şarkısını hatırlatan Kemal Anadol, Başbakan Erdoğan’ın Gülbettin Hikmetyar ile çekilen fotoğrafını gazetecilere gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın geçmiş yıllarda söylediği bazı sözleri okuyan Kemal Anadol, “Anıtkabir’e gidip özel deftere birşeyler karalayarak kimseyi kandıramazsın” dedi.

Kemal Anadol, “Geçmişi bu kadar çelişkili, cumhuriyetin temel ilkelerine ve Atatürk’e dil uzatan, mahkemelerce suçlu bulunan, kendini mesih ilan eden kişilerle aynı çatı altında bulunan, sanki gece gitmiş gündüz gelmiş gibi, ‘gömlek değiştirdim’ masalına sığınan Erdoğan’ın, Türkiye’nin birliğini savunan Deniz Baykal’ı suçlayarak bu kadar çirkin saldırıda bulunmaya hakkı yoktur” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın ‘Milli görüş gömleğini çıkarttık” sözünün inandırıcı olmadığını savunan Anadol, “Bunlar gömlek falan değiştirmemiş. Aynı kumaşın iki farklı parçalarıdırlar. Milli Selamet Partisi’nden bu yana gelen zincirin bir halkalarıdırlar” şeklinde konuştu.