CHP; evrim teorisinde ısrarlı

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, evrim kuramı ile yaradılış kuramının birlikte okutulmasını Meclis gündemine taşıdı.

Mustafa Gazalcı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, sözkonusu 700 akademisyenin, biyoloji kitaplarında evrim kuramı ile yaradılış kuramının birlikte okutulmasının doğru olmadığını belirterek, bunun düzeltilmesi için bakanlığa dilekçeyle başvurduğu haberlerinin doğru olup olmadığını öğrenmek istedi.

Bu haber doğruysa, dilekçenin nasıl yanıtlandığı sorusunu yönelten Gazalcı,”5 Mart 2005’te Adana’da ‘evrim kuramının henüz ispatlanmadığı, bu yüzden çocuklara tek başına okutulamayacağı, dünyada da böyle olduğu’ yolunda bir açıklama yaptınız. Bu yaklaşım bilimsel olarak doğru mudur; sözünü ettiğiniz ülkeler hangileridir? ABD Başkanı George Bush’un isteğine karşın, okullarda evrim kuramının dışında dinsel yaradılış kuramının, mahkeme kararıyla bilimsel eğitim bozulmasın diye yasaklanması konusunda ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de de bir velinin başvurusuyla, mahkeme bu tutumun yasalara aykırı olduğu yolunda karar verirse ne yapacaksınız? Mersin’de evrim kuramını okuttuğu gerekçesiyle soruşturma geçirerek sürgüne uğrayan öğretmenlere yönelik işlemleri durdurmayı düşünüyor musunuz?” sorularını yer verdi.