CHP fındık gerçeği’ni raporlaştırıyor

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, "Türkiye'de fındık gerçeği" raporunu hazırlamak için çalıştıklarını ve en kısa zamanda Meclis'e sunacaklarını söyledi.

Tamaylıgil, partisinin Zonguldak Milletvekilleri Harun Akın, Nadir Saraç, Zonguldak İl Başkanı Ali Koçal ve diğer temsilcileriyle Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde bulanan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK)’nde, fındık üreticileriyle biraraya geldi. Bihlun Tamaylıgil, bir aydır Karadeniz bölgesinin çeşitli noktalarında fındık üreticileriyle biraraya geldiklerini hatırlattı. Tamaylıgil, bu görüşmeler neticesinde “Türkiye’de fındık gerçeği” raporunu hazırlayarak Meclis’e sunacaklarını kaydetti.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Tamaylıgil, Dünya’da üretilen fındığın yüzde 80’inin Türkiye’de üretildiğini, bu üretilen fındığın yüzde 75’inin ihraç edildiğine dikkat çektikten sonra, fındık borsasının Almanya’nın Hamburg kentinde olmasını eleştirdi. Fındık üreticilerinin kısa vadede sorunlarını çözmek, orta ve uzun vadede olanlara ise çözüm yolları bulmak için çalışma başlattıklarını anlatan Tamaylıgil, şöyle devam etti: “Fındığın milli gelire yansımasının üreticiye de yansımasını istiyoruz. İlk önce diğer birliklerin borçları silindi ancak FİSKOBİRLİK’in borcu silinmedi. Görüşmeler neticesinde 2 trilyonluk bir rakam ancak silinebildi. Ayrıca, fındık üreticilerinin kredi mekanizmasıyla ilgili sorunlarında çözülmesi gerekiyor.”

Meclis’te fındık komisyonu kurulduğunu, yapılan çalışmaların ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldığını belirten Bihlun Tamaylıgil, ayrıca, “hükümetin artık üreticinin sesini duyması” gerektiğini ifade etti. CHP heyeti, Alaplı ilçesindeki toplantıdan sonra Ereğli’ye bağlı Ormanlı beldesinde bulanan FİSKOBİRLİK’te de üreticilerle bir toplantı yaptı. Burada üreticiler, fındık paralarını alamamaktan yakındı. CHP heyeti de, sorunun çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.

Ormanlı FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ayyıldız da, fındıkla alakalı bir fonun kurulması gerektiğinin altını çizdi. Ayyıldız, özellikle zararın fon tarafından karşılanmasını istedi. Ayyıldız, ayrıca, 2006 yılındaki fazla fındık üretiminin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.