CHP fındık için Meclis araştırması isteyecek

CHP, fındık üretimi, pazarlanması ve fiyat oluşum mekanizmasının değerlendirilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için bugün Meclis Başkanlığı'na başvuracak.

Fındığın üretiminden pazarlamaya kadar fiyat oluşum mekanizmasının değerlendirilmesi ve devletin sorumluluğunun belirlenmesini sağlamak amacıyla araştırma önergesi vereceklerini bildiren Tamaylıgil, fındığın bugünü ve yarını için doğru politikalar üretilmesini istediklerini kaydetti.

Tamayligil, CHP olarak 8 milyon insanın hayatını yakından ilgillendiren fındık konusuna özel bir önem verdiklerini ifade etti. Tamayligil, 2004 yılında meydana gelen don olayınde fındık üreticisinin zararının devlet tarafından 298 trilyon olarak belirlenmesine rağmen bunun 46 trilyonun ödendiğini belirtti. Tamayligil, 2004 yılında yaşanan afetten sonra 2001 yılından yağ üretimi için ayrılan fındığın 235 trilyon liraya satıldığını, bu paranın Destekleme Fiyat İstikrar Fonu kredileri gerekçe gösterilerek alındığını belirtti.

Hükümetin, diğer sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi FİSKOBİRLİK’te yönetimin değişmesi için çalışmalar yaptığını savunan Tamayligil, hükümetin istediği kişilerin FİSKOBİRLİK yönetimine gelmemesi üzerine FİSKOBİRLİK’e üreticinden ürün alımından kullanılacak krediyi vermediğini öne sürdü. Tamayligil, 2005 yılından Fındık ihracatından elde edilen gelirin 1.5 milyar dolar aştığına işaret ederek, bu miktar bir paranın görmezlikten gelinmemesi gerektiğini kaydetti.

Tamayligil, CHP olarak 8 milyon insanın hayatını yakından ilgillendiren fındık konusuna özel bir önem verdiklerini ifade etti. İtalya, İspanya ve ABD’de de fındık üretimi yapıldığına işaret eden Tamaylıgil, ancak bunların, Türkiye’nin pazar payının dışında olduğunu kaydetti. Tamaylıgil, 90 ülkeye fındık ihracatı yapıldığını, 80 bin ton iç tüketimin olduğunu belirtti.

Tamaylıgil, Türkiye’de üretilen bu ürünün borsasının Hamburg’da olduğunu dikkat çekerek, fiyatın, fındığın anayurdu olan Türkiye’de belirlenmesini istedi. Tamayligil, fındık fiyatlarıyla ilgili olarak basın yansıyan bilgilerin olduğuna işaet ederek, Başbakan Erdoğan’ın Danışması Cüneyt Zapsu’nun, Türkiye’nin döviz girdisini artırmaya, piyasa mekanizmasını desteklemeye yönelik politikalardan yana olmasını temenni ettiklerini ifade etti.

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ise sorunların temelinde, ”hükümetin Fiskobirlik’i ortadan kaldırma amacı yattığını” savundu. Fiskobirlik yönetimi ile sorunları olan kişiler bulunduğunu ifade eden Ergin, Fiskobirlik yönetimine düşük fiyatı verdiremeyenlerin, hükümet aracılığıyla bu yönetimi ortadan kaldırmaya çalıştığını öne sürdü. Ergin, ”İş Bankası’nın CHP’nin olduğu ve Fiskobirlik’e kredi verdirtmediği” iddialarına ilişkin olarak, bunun ”kuyruklu yalan” olduğunu söyledi.