CHP Futbol Federasyonu seçimlerini TBMM gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın, Hasan Doğan ile yakın dostluğunun ne zaman başladığını ve Doğan'ın Başbakan'ın ismini Fubol Federasyonu seçimlerinde kullanmasının doğru olup olmadığını sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Futbol Federasyonu seçimleriyle ilgili olarak, Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu tartışmaların dışında olduğunun açıklandığını hatırlattı. Futbol Federasyonu Başkan Vekili Hasan Doğan’ın,

bir dergide, ”Başbakan ile yakın ilişkileri olduğunu” şeklinde sözlerinin yer aldığını belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a ”Sayın Doğan ile yakın dostluğunuz ne zaman başlamıştır ve isminizin söz konusu kişi tarafından kullanılması doğru mudur? Sayın Hasan Doğan, Ayhan Bermek’in listesinde yer aldığına göre, dolaylı da olsa siz, Sayın Bermek’e destek olmuyor musunuz? Futbol Federasyonu seçimleriyle ilgili olarak, siz ya da görevlendirdiğiniz kişiler, Ayhan Bermek’le bir görüşme yaptı mı?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, ”Madem ki özerk kuruluşlara gölge düşürmemek gibi bir politikayı hükümetiniz izliyor, o zaman TÜBİTAK ve Kızılay gibi özerk kuruluşlara müdahaleyi acaba hangi hükümet yaptı? Bu kuruluşlara müdahale edildiğinde siz Başbakan değil miydiniz?” sorusunu da yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya, aynı konuyu bir soru önergesiyle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e sordu. Bakan Şahin’in Futbol Federasyonu Başkan Adayı Haluk Ulusoy hakkında ”Önce aklansın da gelsin”, ”Davalardan aklanmadan seçilirse gereğini yaparım” gibi açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Yılmaz Kaya, önergesinde, ”Bu bağlamda, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı adaylığı için gösterdiğiniz bu hassasiyeti, yaşamın her alanı için de gösteriyor musunuz ve gösterecek misiniz? Bu beyanınız konusunda mı samimisiniz, yoksa aklanmadan gelip görevine devam eden arkadaşlarınızla aynı parti ve Bakanlar Kurulu’nda görev yapmaya devam etme görüşünde mi samimisiniz? İstifa etmeyi veya aklanmayan bakanların istifa etmesi konusunda da görüş beyan etmeyi düşünüyor musunuz? Partinizdeki bu arkadaşlarınız, önümüzdeki dönem aday olmayı düşünüyorlar mı?” sorularına yer verdi.