CHP Genel Başkanı Baykal temkinli konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, dün Ankara'ya gelerek AK Parti yöneticileri ile görüşen Hamas lideri Halid Meşal'in ziyaretinin, Türkiye'nin AB ve ABD ile olan ilişkilerini zora sokacağını söyledi.

Bu temaslar Türkiye’yi AB ve ABD ilişkileri açısından zora sokar. AK Parti tutarsız ve çelişkili bir dış politika izlemiştir” dedi.
CHP Genel Başkanı Baykal, düzenlediği bir basın toplantısı ile Hamas lideri Halid Meşal’in Ankara ziyaretini değerlendirdi. Baykal ayrıca, bazı basın organlarında yer alan mal varlığı ile ilgili iddialara da cevap verdi.

Baykal, Filistin’de gerçekleştirilen son seçimlerde oyların çoğunu alarak seçimlerden zaferle çıkan Hamas lideri Halid Mesal’in dünkü Ankara ziyaretinin, Türkiye’nin AB ve ABD ilişkilerini zora sokacağını kaydetti. Baykal, AK Parti’nin Dışişlerini tamamen devre dışı bırakarak Hamas heyeti ile görüşmesinin, ülkeyi ciddi sıkıntıya sokacağını dile getirdi.

AK Parti’nin tutarsız ve çelişkili bir dış politika izlediğini savunan Baykal, “AKP tek taraflı bir kararla, Dışişlerini tamamen devre dışı bırakarak, olayı bir olup bittiye getirmeye çalışıyor. Başbakan’ın Hamas heyeti ile görüşmesi de dış baskılar nedeniyle gerçekleşmedi. Dış baskılar yüzünden Başbakan’ın görüşmesi iptal edilirken temaslar büyük mahcubiyet içinde sürdürüldü” dedi.

Baykal, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’in dün akşam AK Parti Genel Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile görüşmesinin ardından açıklama yapmak için geçtiği salonda, AK Parti’ye ait logoların kapatılmasının da görüşmelerde dış baskıların etkisinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Mal varlığı konusunda, hakkında ortaya atılan iddialara da cevap veren Genel Başkan Baykal, “Hakkımdaki iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum” dedi. Bir gazetede İş Bankası’ndaki hesabında bulunan hisselerinin 4 milyon YTL (4 trilyon lira) olduğunun iddia edildiğini vurgulayan Baykal, “Böyle bir servetim var da ben mi bilmiyorum” diye konuştu. Baykal, mal varlığı ile ilgili çıkan yanlış haberler üzerine hisselerinin bulunduğu İş Bankası’na bir yazı yazdığını ve 1990 yılında yatırdığı hisselerin YTL’ye geçtikten sonraki karşılığının ne kadar olduğunu öğrenmek istediğini söyledi. Bankadaki yatırım hesabında; 150 adet İş Bankası A tertibi, 218 adet İş Bankası B tertibi ve bin 656 adet İş Bankası C tertibi hisse senedi bulunduğuna dikkat çeken Baykal, 2005 yılında YTL’ye geçişle birlikte bu hisse senetlerinin para olarak karşılığının; 3 bin 577,50 YTL İş Bankası A tertibi, 393,49 YTL İş Bankası B tertibi, 20,70 YTL İş Bankası C tertibi olmak üzere toplam 3 bin 991 YTL 69 YKr olduğunu belirtti. Baykal, mal varlığı ile ilgili yanlış haber yayınlayan gazetede bu rakamın 4 milyon YTL (4 trilyon lira) olarak açıklandığını hatırlattı. Baykal, “Böyle bir servetim var da ben mi bilmiyorum” diyerek gazetedeki haberin doğru olmadığına dikkat çekti.