CHP Genel Baskani Baykal’dan Türk milleti tanimi

Deniz Baykal, Türk milletinin, çok milletli bir toplum olmadigini ifade ederek, "Bir milletiz, o milletin adi da Türkiye milletidir" dedi.

AB’nin, Lozan’daki azinlik tarifinin genisletilmesini istedigini kaydeden Baykal, AB’nin azinlik standardini belirlenmesini istedigini belirterek, “Bize, ‘AB’nin azinlik standardini siz de benimseyin’ diyorlar. AB’nin azinlik standardi ne, bizdeki standart ne? Fransa’da azinlik lafinin agza alinmasina izin verilmiyor. ‘Kaynasmis milletiz’ diyorlar. O zaman, bana niye öyle diyorsun. ‘Kendime uygulatmam ama sana uygulatirim.’ Yunanistan’da, Bati Trakya’da yasayan Müslüman Türkler var. Ortodoks Yunan yönetimi, müftünün kim olacagina karar veriyor. Sen ne anlarsin Müslüman’in müftüsünden?” dedi.

Alevilerin azinlik kabul edilmesinin istendigini, bunu Alevilerin kabul etmedigini, toplumun öz unsuru ve kurucusu olduklarini söylediklerini ifade eden Baykal, “Kürtlere, ‘Siz azinliksiniz’ diyorlar. Kürtler, bu memleketin, vatanin, öz dayanagi, temeli oldugunu belirtiyor. ‘Sen de ayris…’ Sonra… Sonrasi sonra gelecek, önce ikisi ayrilsin, digerleri gelir…” diye konustu.

Baykal, Türkiye’nin AB’nin azinliklarla ilgili dayatmalarina teslim olmamasi gerektigini, ülkeyi yönetenlerin, bu konuda gerekli duyarliligi ve kararliligi gösteremedigini öne sürdü.

Basbakan Erdogan’in kafasindaki yanlislari düzeltmeye çalistiklarina isaret eden Baykal, “Simdi Basbakanin kafasindaki yanlislari düzeltmeye çalisiyoruz; henüz düzeltemedik, belki hiç düzeltemeyiz ama bazi seyleri artik söyleyemez hale gelmistir” dedi.

Sosyolojik gerçeklerle politik ve hukuki gerçeklerin birbirinden farkli oldugunu ifade eden Baykal, çesitli mezhep, irk ve dine mensup olunabilecegini; bunun, devletin degil,

herkesin kendi meselesi oldugunu kaydetti. Devletin karsisinda bu kimlikler ile çikmadiklarini, devletin de bu kimlikleri görmemesi gerektigini vurgulayan Baykal, “Devlet bende vatandasi görmek zorundadir. Devlet, etnik kimlik, inanç bunlari görmeyecek, kör olacak, sadece vatandasi görecek” dedi.

1924 Anayasasi’nda “Türkiye devletini kuran Türkiye ahalisine, Türk milleti denir” ifadelerini yer aldigini hatirlatan Baykal, Türkiye’nin tapusunun kimsenin cüzdaninda, kasasinda degil, 70 milyonun yüreginde oldugunu vurguladi.

Baykal, Türk milletinin alt kimlik olmadigini; bunu, herkesin kafasina yerlestirmesi

gerektigini kaydederek, “Kimliklerimizi söylemekten vazgeçersek, etnik gerçekleri ortadan

kaldiririz” diyenlerin, hayal gördügünü savundu.

Türkiye’de on binlerce Kürt kökenli vatandas bulundugunu ifade eden Baykal, ”Bunlar Türk milletinin parçasi, ferdi degil mi? Bu milletin disinda mi? Ana dili farkli diye ‘alt kimligin

parçasisin mi’ diyecegiz? Güneydogu’da yasayan, bin yildir et ve tirnak gibi yasayan

insanlarimiz da bu milletin parçasidir” dedi.

Baykal, konusmasinin sonunda AK Parti hükümetinin Türk halkina takiye yaptigini öne sürdü. AK Parti’nin ilk baslardan aydinlara, zinde güçlere, TSK’ye karsi takiye yaptigini öne süren Baykal, AK Parti’nin simdi Türk halkina karsi takiye yaptigini iddia etti.

Baykal, halkin AK Parti’nin iç yüzünü, gizli hesaplarini tespit ettigi noktada gerekli islemi yapacagini vurguladi.