CHP Genel Saymanı; ‘Hükümet toplu konutta başarılı’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Saymanı ve Şanlıurfa Mlletvekili Mahmut Yıldız, hükümetin toplu konut projesini övdü.

TOKİ’nin dairelerinin hayata geçmesi ile piyasada fahiş fiyata satılan dairelerin değerinin de düştüğünü ve daha da düşeceğini aktardı.

Gazetecilerle gündeme ve Şanlıurfa’nın sorunlarını konuşan Yıldız, “Hükümet’in en başarılı projesi TOKİ’dir. 150 ile 200 metre karelik konutlar yapıyor. Her tabakadaki insana hitap ediyor. Bu güzel bir projedir” diye konuştu.

TOKİ’nin konutlarının devreye girmesi ile 100 bin,200 bin dolara satılan piyasadaki dairelerin fiyatının da düşeceğini düşünen Yıldız, hükümeti bir çok konuda eleştirdiğini ancak TOKİ’de hakkının verilmesi gerektiğini anlattı.

Son günlerde Güneydoğu’da yaşanan problemlere de değinen Yıldız, 80 yıllık cumhuriyet tarihinde bölgede tek tip insan oluşturulmak istendiğini bunun sonucunda üzücü olayların çıktığını vurguladı.

“Siz bu bölge insanın Kürtçe türküsüne, yöresel giyisisine müdahele ederseniz. Tektip insan yaratmaya çalışırsanız. Bu üzücü sonuçlarda çıkar. Bence Güneydoğu’daki sorunun temelinde yatan en büyük etken budur.”yorumunu yaptı.

ŞANLIURFA’DA ŞEHİRLEŞME 5 MİLYON NÜFUSA GÖRE YAPILMALI

Şanlıurfa’nın problemine de değinen CHP Genel Saymanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Yıldız, Şanlıurfa’nın en büyük sorunu şehirleşmede yaşadığını hatırlattı.

Mevcut nüfusa göre hizmet yapmanın yanılış olduğuna işaret eden Yıldız, Şanlıurfa’da hizmetlerin 3 ile 5 milyon nüfusa göre yapılmasını istedi.

Belediyenin şimdiden mücavir alanları belirleyip şehirleşmenin alt yapılarını şimdiden yapması gerektiğini anlatan Yıldız, “Eğer bu Viranşehir Mardin yolu tarafında doğru şehir kayması gerekiyorsa şimdiden bunun belirlenmesi lazım oralarda alt yapı çalışmaları yapılmalı.yoksa vatandaş gider bir arazi alır evini kendi projesi ile yapar sonra çarpık kentleşme alır başını gider.Ben bu düşüncemi bu güne kadar belediye başkanlığı yapan bütün belediye başkanlarına aktardım. Ancak hiçbirisi dikkate almadı.” bilgisini verdi