CHP Heyeti:’Taciz bulgusu yok’

ANKARA - Taciz iddialariyla gündeme gelen Sanliurfa'daki kiz yurdunda inceleme yapan CHP heyeti, taciz iddialarinin dogruluguna iliskin herhangi bir bulguya ulasmadi.

CHP Grup Baskanvekili Kemal Anadol, Sanliurfa kiz yurdunda inceleme yapan CHP milletvekilleriyle birlikte TBMM’de bir basin toplantisi düzenledi. CHP’nin Malatya çocuk yuvasinda ortaya çikan siddet görüntüleriyle birlikte, ekonomik, sosyal, egitimsel ve siyasi yönü olan bu konu üzerinde çok ciddi incelemeler yaptigini, çok önemli çözüm önerilerini ortaya koydugunu ifade eden Kemal Anadol, Türkiye’nin bu konudaki en büyük sanssizliginin, bazi takintilari ve saplantilari yüzünden her türlü bilimsel öneriyi reddeden bir iktidara sahip olmasi oldugunu savundu.

Basbakan Erdogan’in bazi takintilari yüzünden ehil olmadigi bir konuda tartismalara katildigini belirten Kemal Anadol, Erdogan’in çocuk yuvalari hakkkinda herhangi bir ciddi inceleme yapmadan ve daha Londra’dan Türkiye’ye dönmeden takintilarinin bir sonucu olarak kiz çocuklar ile erkek çocuklarin ayrilmasi görüsünü ortaya attigini söyledi. Anadol, Basbakan Erdogan’in ayni katintilari nedeniyle ekonomik, sosyal sinifsal birçok yönü bulunan Fransa’daki olaylari türban yasagina bagladigini kaydetti.

6 milletvekilinden olusan heyetin baskani Istanbul Milletvekili Güldal Okuducu, bir yurtta, devletin güvencesi altinda olan çocuklar ve gençlerle ilgili çikan haberler ve ortaya atilan iddialar karsisinda siyasilerin ortaya koydugu tavrin dogru bir tavir olmadigini söyledi. Çocuk yuvalariyla ilgili konularda siyasi sovlardan, politik getiri beklentilerinden uzak kalinmasi gerektigini vurgulayan Okuducu, Sanliurfa’da Sosyal Hizmetler Il Müdürlügü’ne bagli kurumlarin hiçbirinde psikolog ve doktor bulunmadigini, çok sayida personel açigi bulundugunu bildirdi. Personel açigi yasanmayan tek hizmetin din görevlisi kadrosu oldugunu dile getiren Okuducu, kiz yurdunda kalanlarla yaptiklari görüsmede, yurt müdürü ve il müdürünün esinin kizlara kötü davrandiklari ve agir sözlerle hitap ettiklerini tespit ettiklerini kaydetti.

Güldal Okuducu, buna karsilik taciz iddialarinin gerçekligine dair bur bulguya ulasmadiklarini ve taciz yasandigina dair bir kanaate sahip olmadiklarini açikladi. Yurtlara kalan kizlarin son bir yil içinde yurtlardan kaçmaya basladiklarini ve intihar girisimlerinin arttigini kaydeden Okuducu, Sanliurfa’daki tüm devlet kurumlarinin AKP’li milletvekilleri tarafindan paylasildigini ileri sürdü.