CHP iki konu dışında Anayasa değişikliğine karşı

CHP, seçime giderken seçilme yaşının 25 alarak uygulanması ve bağımsız adayların adlarının birleşik oy pusulasında yer alması dışında, Anayasa değişikliğine karşı olduğunu bildirdi.

TBMM Anayasa Komisyonunda, yapılacak erken seçimde, seçilme yaşının 25 olarak uygulanması ve bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasını öngören Anayasa değişiklik teklifi kabul edildi.

Teklifle ilgili bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, seçime 1 yıl kala seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin, yapılan ilk seçimlerde uygulanamadığını hatırlatarak, daha önce seçilme yaşını 25’e indirdiklerini, ayrıca birleşik oy pusulasında bağımsız adayların da yer almasını sağladıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili hukukçular arasında farklı iki görüş bulunduğunu hatırlatan Kapusuz, “Bazı hukukçular, 25 yaşı tartışıyor, bazıları ise bunun Anayasaya takılacağını söylüyor. Biz, buna takılmamak için bu değişikliği getirdik” dedi.

“GENÇLER, BAŞIMIZIN TACI…”

CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı, gençlerin siyasete girmesini herkesin arzu ettiğini, ancak getirilen düzenlemenin, bu gerekçeyi aştığını söyledi.

“25 yaş ve bağımsız adaylara evet ama açılan bu kapıdan daha neler geçecek bilmiyoruz” diyen Araslı, sadece 25 yaş ve bağımsız adaylarla ilgili düzenlemenin, yapılacak ilk seçimde uygulanmasını istediklerini, bunun dışında iktidarın kendi isteği doğrultusunda değişiklik yapmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Araslı, “25 yaş, başımızın tacıdır ama acaba önümüzdeki günlerde hangi seçim yasaları buraya getirilecek? Temsil olgusunu iyice çarpıklaştıracak düzenlemelere de olur diyecek miyiz? Biz bu kapıyı, sadece 25 yaş için açık tutmalıyız. Bir belirsizliğe evet diyemeyiz. Tıpkı 2B’de olduğu gibi” diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay da erken seçim kararı alındıktan sonra, hiçbir konuda Anayasa değişikliğine gidilmemesi gerektiğini savundu.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan da AK parti tarafından getirilen değişiklik teklifini “vahim” olarak nitelendirdi ve yapılacak değişikliğin, sadece 25 yaş ve bağımsız adaylarla sınırlı olmasını isteklerini söyledi.

“21. DÖNEMİN OLGUNLUĞUNU GÖSTEREMEDİK”

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Torun’un, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasının yetişip yetişmeyeceği sorusuna karşılık Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bu konu düşünülerek, YSK’nın 80 günlük süreyi belirlediğini söyledi.

Anavatan Partisi Bitlis Milletvekili Edip Safder Gaydalı, 22. Dönem Parlamentosunun iyi bir sınav vermediğini belirterek, “21. dönemde 6 parçalı parlamentonun olgunluğunu gösteremedik” dedi.

AK Parti’nin, Anayasada başka değişiklikler daha yapacağını hatırlatan Gaydalı, bütün değişikliklerin, bir paket halinde getirilmesini istedi.

Görüşmelerin ardından teklif, değişiklik yapılarak kabul edildi. Buna göre, yapılacak ilk genel seçimde, milletvekili seçilme yaşının 25 olarak uygulanması ve bağımsız adayların adlarının birleşik oy pusulasında yer almasına olanak sağlanıyor.

Teklifin ilk turu, yarın TBMM Genel Kurulunda yapılacak.

“MİLLETİN ÖNÜNE İKİ SANDIK KONULACAK”

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, gazetecilerle yaptığı sohbette, üzerinde çalıştıkları, cumhurbaşkanının halk oyuyla seçilmesine ilişkin Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi halinde, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu ile genel seçimi birlikte yapacaklarını belirterek, “Eğer Anayasa değişikliği gerçekleşmez ve bu, referanduma götürülürse, referandum ile genel seçimi birlikte yaparız” dedi.