CHP İl Başkanı Tezcan Sosyal Güvenlik Kanunu’na tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Bülent Tezcan, "Hükümet, milyonlarca yurttaşının taleplerini ve referandum sonuçlarını yok sayarak yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nı Meclis'ten geçirmiştir." dedi.

Tezcan, sözkonusu kanunun emekçi ve emeklilerin sosyal güvenliğini ortadan kaldıran, devleti tamamen tasfiye eden bir içeriye sahip olduğunu iddia etti.

Çalışmaların toplumun reform umudunu sömürerek, mevcut durumdan daha kötü bir sistemin kabul edilmesiyle sonuçlandığını söyleyen Tezcan, yeni kanunla Türk halkının emekli olmadan ölüme mahkum edilmek istendiğini öne sürdü. Bülent Tezcan, “Bu bir sosyal güvenlik reformu değil, bir finansman reformu yasasıdır. Halkın ihtiyaçlarını karşılamak için değil, IMF’nin talepleri doğrultusunda bütçenin ayarlanması için çıkarılmıştır. Devletin malî sıkıntısını emeklinin ve çalışanın sırtından çözme yasasıdır. Emir ve talimat IMF’nin, uygulama AK Parti’nindir.” diye konuştu.

Kanunla emeklilik şartlarının çok ağırlaştırıldığını belirten CHP İl Başkanı, daha çok prim ödeme ve daha çok çalışma süresiyle emekliliğin elde edileceğine değindi. Şartlardaki zorlaşmalara rağmen emekli maaşının bugünkünden daha düşük olacağını da iddia eden Tezcan, “Toplumun en çok ihtiyacı olan insanlar kapsam dışında tutulmuştur. Bugün sigortalılarımız, hastalıklarının gerektirdiği her türlü tedaviyi isteme hakkına sahiptir. Yeni düzenlemeyle bu imkanlar ortadan kaldırılıyor. Kısaca, paran yoksa tedavi de yok denmek istenmektedir. Yapılanlar, AK Parti ve IMF’nin Türk halkına karşı ihanet ittifakının belgesidir.” dedi.