CHP karikatür krizini Meclis’e getiriyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Danimarka'da yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin neden olduğu krizin Meclis'te görüşülmesi için bir Genel Görüşme önergesi vereceklerini söyledi.

Hükümetin bu konuda uluslarası plartformda yapması gereken şeyler olduğunu düşündüklerini ifade eden Baykal, Sosyalist Enternasyonal Başkanlığı’na seçilen Papaendreu ile telefonla görüşerek, sosyalist enternasyonalin sağduyunun sesini dile getirmesini istediğini açıkladı.
Partisinin Meclis grubunda konuşan Deniz Baykal, dünyadaki bütün Müslümanlar’ın kendi kimliklerine, kendi inançlarına, kendi yüce Peygamberleri’ne bir büyük saygısızlığın yapılmış olduğu duygusunun zaman içinde yerleşmesi ve kökleşmesi sonucunda olayların ortaya çıktığını kaydetti. Gelinen noktada Müslümanlar’ın dünyada çok büyük haksızlığın muhatabı olmanın, kabul edilemez bir saldırıya hedef yapılmanın rahatsızlığı içinde olduklarını dile getiren Baykal, “Maalesef 11 Eylül’den sonra İslamiyet sanki suçlu anlayışı içinde pek çok çevrede değerlendirilmeye başlamıştır. Bu çok tehlikelidir, bu süreç bir yerlerde patlar. ‘İslami terör’ dediler, ‘Bunu dilinizden çıkarın’ dedik. Terör bir dine mal edilemez. İslamiyet’i terörle özdeşleştirmek, hem

çok büyük bir haksızlık hem de büyük bir yanlıştır. Bu çok tehlikeli, patlayıcı bir ortam yaratmıştır” diye konuştu.

Bu ortamda Danimarka’da sorumsuz bazı kişilerin, tiraj kaygısıyla veya büyük bir küresel provokasyonun parçası olarak akla hayale gelmeyecek, hiç yapılmamış bir şeyi ‘Düşünce özgürlüğünün gereğidir’ diye yaparak büyük bir gerginliğe yol açtığını belirten Deniz Baykal, “Sanıyorum bugüne kadar 6 kişi bu olay nedeniyle vefat etmiştir. Bir an önce bu gidişi durdurmak gerekir. Buna karşı hep birlikte, etkin bir biçimde sesimizi yükseltmemiz gerekir” dedi. Baykal, başta Danimarka Başbakanı olmak üzere en yüksek siyasi otoritelerin, tüm dünyadan ve bütün Müslümanlar’dan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Sosyalist Enternasyonal başkanlığına seçilen Papaendreu ile telefonla görüştüğünü, sosyalist enternasyonalın sağduyunun sesini dile getirmesini ve bu konuda bir girişimin zorunlu olduğunu söylediğini aktaran Deniz Baykal, Papaendreu’nun da bunu ilgi gösterdiğini ve gereğini yapacağını söylediğini anlattı. Konuyu Meclis’e de getireceklerini ifade eden Baykal, “CHP olarak genel görüşme önergesi vereceğiz, TBMM’nin bu konuyu kapsamlı bir şekilde görüşmesini, Türkiye’nin, hükümetin uluslararası platformlarda ciddi girişim yapmasını talep ediyoruz. Bazı AB ülkelerinde ‘dine saldırılmaz’ biçiminde yapılmış düzenlemelerinin kapsamı içinde İslamiyet’in bulunmaması hiç bir şekilde kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da kilisede bir rahibin öldürülmesini değerlendiren Baykal, “Bu olayın bir din adamına bir kilisede saldırı biçiminde yansımasının ortaya çıktığını da üzüntüyle gördük. Türkiye’ye böyle bir kötülüğü bizim bir genç insanımızın yapmış olduğunu tasavvur etmek çok acı bir olay. Türkiye’de bir mabedde bulunan bir din rahibe bir saldırıyı onu katletmeye yönelik bir girişimi hangi insani ve İslami duyarlılıkla mazur görmek imkanı vardır. Bu Türkiye’ye yakışmamıştır, dinimize yakışmamıştır” dedi.

Avrupa’nın ortaçağ karanlığında olduğu, din savaşlarını yaşadığını bir dönemde Anadolu’da Hacı Bektaş’ların, Yunus Emre’lerin, Mevlana’ların hoşgörüyü yaydığını anlatan Baykal, Papazı vuran çocukla ilgili, “Ah yavrum ah, senin bu cinayetin hakkında ‘Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli ne der’ bir an için sordun mu bunu kendine?” diye konuştu.