CHP kredi kartı faiz oranına sınırlama istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Merkez Bankası tarafından kredi kartları için açıklanan yüzde 5.75'lik faiz oranının yüksek olduğunu belirtti.

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ve Adana Milletvkili Kemal Sağ’la birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Özyürek, Meclis Genel Kurulu’nda Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu görüşülürken faiz oranlarının Merkez Bankası tarafından belirlenmesi yönünde karar alındığını belirtti.

Özyürek, milletvekillerinin Merkez Bankası’nın faiz oranlarının uygun bir kararı alacağına inandıkları için bu yönde karar verdiklerini vurguladı. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz oranının bankaların uyguladığı ortalama faiz oranlarının üzerine olduğuna işaret eden Özyürek, Merkez Bankası’nın kanunun amacını anlamadığını ve bu yetkinin bankadan alınması gerektiğini vurguladı.

Özyürek, MB’nın aldığı kararla TBMM’yi hiçe saydığını öne sürdü. Özyürek, MB’nin belirlediği faiz oranının tüketicilerin lehine olmadığını ve dağın fare doğurduğunu iddia etti. Özyürek, vekaletle yönetilen bağımsız Merkez Bankası başkanının hükümetin etkisiyle bu şekilde bir faiz oranı açıkladığını ileri sürdü.

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ise, MB’nin belirlediği faiz oranının bankaların lehine tüketicinin aleyhine olduğunu belirtti. Aslanoğlu, banka tarafından açıklanan faiz oranının yıllık 13-14 olduğu bir dönemde aylık kredi kartı faiz oranına sınır olarak yüzde 5.75 oranında sınır getirilmesinin çelişkili bir tavır olduğunu iddia etti. Aslanoğlu, Türkiye’de kredi kartı kullanlardan 3 milyonun borcunu gecikmeli olarak ödediğini, bankaların mevcut faiz uygulamasıyla sistemin bütün yükünü bu kişilerden çıkardığını belirtti. Aslanoğlu, verdikleri kanun teklifini sonuna kadar takip edeceklerini ve 45 gün içinde görüşülmeye başlanmasını beklediklerini kaydetti.

Özyürek tarafından verilen 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 26’ncı maddesinin üçüncü fıkrasının şu şekilde değiştirilmesi teklif ediliyor: “Azamı akdi faiz, bankaların uyguladığı tüketici kredileri faiz oranı ortalamasının yüzde 50’sinden, gecikme faizi de, akdi faizin yüzde 30’undan fazla olamaz”