CHP ‘Kürtçe propaganda’ için teklif verdi

Seçim yasasında değişiklik teklifi Anayasa Komisyonu'nda görülmeye başlandı.

AK Parti tarafından hazırlanan seçim yasasında değişiklik teklifi Anayasa Komisyonu’nda görülmeye başlandı. Teklifle, yasada köklü değişiklikler öngörülüyor. CHP, teklifte yerel dillerde propaganda yapma imkânının da yer almasını istiyor.

AK Parti tarafından hazırlanan yasa teklifi Anayasa Komisyonu’nda ele alındı. Teklif, radikal değişiklikler içeriyor. Buna göre teklif ile seçim bürolarının kurulması, toplu propaganda yasağının güneşin batmasından iki saat sonra başlaması, yazılı basın, iletişim araçları ve internet ile propaganda yapılabilmesi ve bu bağlamda beş lirayı geçmeyecek tanıtım malzemelerinin dağıtılması veya dağıttırılması, ilan ve yerleri ve yasakları ile ilgili düzenlemeler, seçim sandıklarının şeffaf olması, zarflar ile oy kabinlerinin standart hale getirilmesi, birleşik oy pusulalarında bağımsız adayların özel işaret kullanması usulüne son verilmesi, sandıkların sandık alanı ve çevresi olarak ayrılması, sandıklarda düzen ve alınacak önlemlerle ilgili düzenleme yapılması, oy verme, oyların sayımı ve sonuçlarının detaylı bir şekilde düzenlenmesi ve oy pusulalarında aday isimlerine yer verilmesine son verilerek sadece siyasi parti genel başkanının ad ve soyadına yer verilmesi gibi değişiklikler öngörülüyor.

CHP KÜRTÇE PROPAGANDA İSTİYOR

Bu arada demokratik açılıma karşı çıkan ve her fırsatta bunu İmralı’nın hükümete dikte ettirdiği yol haritası olarak nitelendiren Cumhuriyet Halk Partisi, Kürtçe propaganda yapılabilmesini istiyor.

CHP’li Komisyon Üyesi Konya Milletvekili Atilla Kart, radyo ve televizyonlar hariç seçim çalışmalarında Kürtçe de dahil tüm yerel dillerde propaganda yapılabilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. CHP’li Kart, hükümetin hazırladığı yasa teklifinde bu hükmün yer almasını talep etti.