CHP kuş gribi için Meclis Araştırması istedi

CHP, kuş gribinin toplum sağlığı açısından oluştuğu boyutu, konunun tavukçuluk sektörüne etkilerini ve gerekli önlemleri zamanında almayan sorumluluranı tespiti amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, kuş gribinin, dünyada ve Türkiye’de insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığı belirtilerek, kuş gribinin ortaya çıkmasından sonra konuyla ilgili bakanların gerçekleri halktan sakladıkları ve gerekli önlemleri zamanında almadıkları iddia edildi.

Kuş gribinin insan sağlığını tehdit etmeye başlaması üzerine Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın kamuoyunu yanıltan ve bilimsellikten uzak açıklamalar yaptığı vurgulanan gerekçede, bunun sonucunda hastalığın yaygınlaştığı savunuldu. Türkiye’de göçmen kuşların konakladığı birden çok alan bulunduğu, bu bölgelerde de her an enfeksiyon yayılmasının söz konusu olduğunu ifade edilen gerekçede, “Kuluçka süresi virüsün insana ve kuşa bulaşmasıyla başlar. Bu bilimsel kurala göre Sağlık Bakanlığı yetkililerinin açıklamaları bilim dışıdır ve özel amaçlar gütmektedir” denildi.

Bu konuda CHP milletvekillerinden oluşan bir heyetin, Manyas’ta yaptığı incelemelerden sonra hazırladığı raporda yer alan, göçmen kuşların alanlarında derhal önlemlerin alınması konusunda hükümete yaptığı uyarıların dikkate alınmadığı kaydedilen açıklamada, “Doğubayazıt’ta ortaya çıkan kuş gribi vakalarının ardından Van 100. Yıl Üniversitesi Hastanesi’nde kuş gribine yakalanmış hastalarla ilgili Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaptığı ‘hastaların kesin olarak kuş gribine yakalanmadıkları ve zatürreeden öldükleri’ yönündeki bilim dışı beyanlar, hükümetin konuyu kamuoyundan saklamaya çalışırken suçüstünde yakalandığını göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Gerekçede, kuş gribinin, ülke tarımının ana sektörlerinden biri olan tavukçuluk ve yumurta sektörünü ağır bir krize sokarak durma noktasına getirdiği ifade edilen gerekçede ”Bu gelişmeler, tavukçuluk ve yumurta sektörüyle yakından ilintili olan mısır, buğday ve diğer katkı maddelerinin üreticileri olan çiftçilerimizi de ekonomik açıdan olumsuz etkilemiştir. Kuş gribinin yol açtığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik açıklanan önlemler, sektörün sorunlarını çözmekten uzak kalmıştır” denildi.