CHP’li Bayraktutan: İhale yolsuzluğunu Ankara’da gördüm

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, maden sahalarında ihale yolsuzluğu yapıldığını belirterek, " Ben 25 yıl hukukçuluk yaptım.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, maden sahalarında ihale yolsuzluğu yapıldığını belirterek, ” Ben 25 yıl hukukçuluk yaptım. Gidene kadar bu ihale yolsuzluğunu kitaplarda okudum, gittim gördüm nasıl olduğunu.” dedi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş, bakır ve altın aranacak maden sahasını kapsayan alandaki bakır madeni için verilen ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde açılan ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ davası kapsamında bölgede bilirkişi heyeti keşif incelemesi yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2012 yılında Artvin’de Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için izin verdi. Bakanlık, ihale sürecinin ardından bölgedeki maden sahasını kapsayan alandaki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırladı. 2007 yılında maden sahaları için verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dava kapsamında Rize İdare Mahkemesi heyeti bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Rize İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Altar Gökçimen’in başkanlığında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bahtiyar Köse, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi Hidroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selim Serkan Naz, Harita Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Çelik, Jeoloji Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Enver Akaryalı, Maden Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. İbrahim Çavuşoğlu, Trabzon KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ayaz’dan oluşan heyet bölgede inceleme yaptı. Keşif heyetinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri ve maden şirketi avukatları da yer aldı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, heyete yaptığı açıklamada ihale hakkında bilgi verirken, bu konuyu Bakan Taner Yıldız’a sorduğunu ve bu ihaleye girebilecek sadece bir firma olduğunu söyledi. Bayraktutan şunları söyledi: “Bakan Taner Yıldız’a bu ihale şartnamesine uygun kaç firma var Türkiye’de diyerek sordum. Bakan, ‘ihale tarihi itibari ile Türkiye’de plister bakır üretimi yapan bir adet tesis bulunmaktadır. Bu tesis Eti Bakır A.Ş. ye ait olup, Samsun ili merkez sınırları içerisindedir.’ Bakana da söyledim bir tane adamı tarif ediyor, bunu ancak Eti Bakır alabilir başka birisi alamaz. Bakan dedi ki yanılıyorsun. Gitti ihaleyi Özaltın’a verdiler. Özaltın’ın sahibi ihaleyi aldıktan sonra bilin diye söylüyorum, kalktı Meclis’te, makamımda beni ziyaret etti ‘bu işin üzerine gitme, bu işi kapat’ dedi. Özaltın’ın sahibi işi kapat dedikten sonra Cengiz’in sahibi geldi, adını da vereyim Ekrem Cengiz denen beyefendi benim yanıma geldi ‘bu işi kapatın’ dedi. Şimdi Parlamento’daki şuradaki olay, ihale şartnamesine baktığımızda böyle bir ihale şartnamesi olamaz, böyle bir ihale de olamaz. Yani ihale yasasında ben dilim döndüğünce, Parlamento’da bunu anlatmaya çalışıyorum. İhale şartnamesinde bir tane firmayı tarif ediyor, rodövans diye bir şey yoktur. Ben 25 yıldır hukukçuluk yaptım. Rodövans ne olduğunu biliyoruz. Buradaki olay kılıfına uydurmadır. Yani buradaki işin gerçek sahibinin ne olduğunu baştan da biliyorduk, sonradan da biliyorduk ama ne oldu Artvin’in milletvekili bunu noterden tespit ettirecek, yarın bir gün ihale şartnamesinde bir problem çıkarsa Karadeniz sahil yolundaki bir bakanın yüce divanda yargılanmasının önü açılacak diye kalktı önümüze bir cenazeyi koydular. Biz buranın ihale şartnamesini asla kabul etmiyoruz. Yani çevresel boyutunun önünde ÇED raporunun öbür tarafında bu hale şartnamesi bir kişiye paket olarak verilmiş olan ihaledir. Bu ihale tarihinden önce tarafımca tespit ettirilmiştir, bakanın vermiş olduğu ifade ile de ortaya çıkmıştır. Bakan hatta ilk ihaleyi Özaltın alınca, Artvin milletvekili yanıldı dedi. ‘Hayır’ dedim. ‘Göreceğiz bakalım bu adam madeni evinde mi işletecek’ dedim. Ve dikkat edin hakim bey bana iki firmanın sahibi de geldi Meclis’te, meclis kayıtları orada duruyor. Bana hal hatır sormaya gelmediler, ‘bu işin üzerine gitme’ diye geldiler. ‘Biz bu işi yaptık sen bu işi kapat’ dediler. Yani bu kadar kibar anlatıyorum bu olayı, o nedenle bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ne olduğunu, nasıl olduğunu Artvin halkı da biliyor, bütün Artvinliler de biliyor. Ben 25 yıl hukukçuluk yaptım, gidene kadar bu ihale yolsuzluğunu kitaplarda okudum, gittim gördüm nasıl olduğunu yani bu olayın boyutu bu kadar.” dedi.

Daha sonra ÇED hakkında konuşan Avukat Bedrettin Kalın, Genya ve Cerattepe mevkileri için 4106 hektar alanda maden arama ruhsat izni verildiğini hatırlatarak bakır madeni için hazırlanan ÇED raporundaki proje dosyasında 31,8 hektar olarak gösterilen proje alanının gerçekte 38 hektar olduğunu söyledi. Kalın, “Bu bölge Kafkasör Turizm Merkezi aynı zamanda Turizm Koruma ve Geliştirme alanı ilan edildi. Hemen yanında Hatila Vadisi Milli Parkı var. Bu bölgede 20 endemik bitki türü var. Flora ve fauna açsından çok zengin. Sadece Türkiye’de bulunan iki yırtıcı kuşun göç yolu. 21 memeli hayvanı barındırıyor. Artvin’in tüm içme suyu kaynakları bu bölgede. Maden ruhsat alanı yerleşim yeri sınırlarına dayanıyor. Atabarı Kayak Tesisleri yine bu bölgede. Çevre Düzeni Planı ÇED raporuna eklenmiş. Maden sahaları bu Çevre Düzeni Planı’nda yok. Ama bu dosyaya konarak sanki Çevre Düzeni Planı’nda bu sahalar varmış gibi gösterilmiş. Bu mahkemeyi aldatmaya yöneliktir.” şeklinde konuştu.

Daha sonra heyet Artvin’den ayrıldı. CİHAN