CHP’li Çelebi: Esenyurt’ta seçime şaibe karışmıştır

Esenyurt'ta, yerel seçimlerde şaibe olduğunu iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "İvedilikle burada çıkan 'evet' mühürlü oyların kesinlikle iptal edilmesi gerekiyor.

Esenyurt’ta, yerel seçimlerde şaibe olduğunu iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “İvedilikle burada çıkan ‘evet’ mühürlü oyların kesinlikle iptal edilmesi gerekiyor.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, akşam saatlerinde oyların toplandığı Esenyurt Spor Kompleksi’ne geldi.Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çelebi, Esenyurt genelinde seçimler öncesi oy pusulalarının ve ‘evet’ yazılı mühürlerin çalındığını öne sürdü. Süleyman Çelebi, “Türkiye, skandalları yaşıyor. Bir seçim skandalı şuanda Esenyurt’ta devam ediyor. Buradaki seçime tam bir şaibe karışmıştır. Burada çalınan mühür ve oy pusulalarının akıbetini sürekli sorguladık. Birçok müracaata rağmen ‘tercih’ yazılı mühürlerinin kullanımıyla ilgili irade ortaya çıkmışken ‘evet’ mührünün kullandığına ilişkin beyanlar var. İvedilikle burada çıkan ‘evet’ mühürlü oyların kesinlikle iptal edilmesi gerekiyor. ‘Evet’ mühürleri ve oy pusulaları çalındı. Bir tek şey bekliyoruz, adalet, hukuk bekliyoruz. Kıyak geçilsin istemiyoruz.” dedi.

“BU SEÇİMDE ŞAİBE VAR”

Esenyurt’ta, seçimlerde ‘evet’ mührü yerine ‘tercih’ yazılı mühürlerin kullanılacağını, bunun sebebinin ise yerel seçimler öncesi oy pusulalarının ve ‘evet’ yazılı mühürlerin çalınması olduğunu iddia eden Esenyurt Belediye Başkan adayı Çetin Çapan ise, “Burada ilçe seçim kurulu soyuldu. ‘Evet’ mühürleri ile oy pusulaları çalındı. İlçe seçim kurulu soygunun ardından Esenyurt’ta seçimlerde ‘evet’ mührü yerine ‘tercih’ mührünün kullanılması konusunda kara aldı. Bundan dolayı ‘Evet’ mührünün kullanılmamasına dair karar alındı. Ama bu karara rağmen okulların yarısında evet mühürlü oylar çıktı. Bu oyların hangi kirli eller tarafından atıldığına dair yargılar oluşmuş durumda. Yüzde elliye yakın ‘evet’ mühürlü oy var. Bu seçimde şaibe var.” diye konuştu.

Oyların toplandığı Esenyurt Spor Kompleksi önündeki kalabalığın bekleyişi sürüyor. Polis burada güvenlik önlemi aldı.