CHP’li Gürkan: Dershaneler Türkiye’de fırsat eşitliğini sağlıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Recep Gürkan, dershanelerin Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan kurumlar olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Recep Gürkan, dershanelerin Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan kurumlar olduğunu söyledi.

    Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılması yönünde hazırladığı kanun taslağı gündemdeki yerini koruyor. Toplumun bütün kesimlerinden tepki alan taslağa bir tepki de CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan’dan geldi.

    Edirne’de faaliyet gösteren dershane temsilcileriyle partisinin il başkanlığında bir araya gelen Gürkan, cumhuriyetin kurulduğu ilk günden bu yana hiçbir iktidar döneminde son 11 yıldaki kadar eğitime müdahalenin olmadığını söyledi. Gürkan, “Bu müdahaleler bazen bazılarımızın hoşuna gitti bazılarımızın karşıtlığını oluşturdu. Farklı bir müdahalede tersi bir durum oluştu. Ama atladığımız bir şey vardı, eğitime eğitimcilerin dışında yapılan her müdahale aslında sistemi daha da geriye götürmekten başka hiçbir işi yaramadı.” dedi.

    Gürkan, “Çok enteresan açıklamalar duyuyoruz iktidardan. Sanki Türkiye eğitim sisteminin bütün sorunlarını çözdük, eğitim sistemimizde hiçbir sorun kalmadı bir tek sorun olarak dershaneler kaldı. Şimdi onları hallediyoruz. Böyle bir mantığın kabul edilmesi mümkün değil. Hükümetin dershaneleri ne olarak gördüğünü anlamaktan zorluk geçiyoruz. Biz dershanelerin mevcut eğitim sisteminin bir sonucu olduğunu görüyoruz. Çünkü siz üniversite sınavlarında bir milyon 800 bine yaklaşan öğrenci gerçek anlamda 100 bin tanesini üniversiteye almak için bir yarışma sınavı yapıyorsanız orada insanların emsallerinden daha da başarılı olmak için bir takım ek tedbirlere ihtiyaç duyması doğaldır. Dershanelerin doğuşu da bunlardan kaynaklanmaktadır.” diye konuştu.

    Dershanelerin çarpık eğitim sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıktığını vurgulayan CHP’li vekil açıklamasını şöyle sürdürdü: “Aslında dershanelere baktığınızda dershaneler belki de zengini ile fakiri ile yoksulu ile bir fırsat eşitliğini yaratmanın bir aracıdır Türkiye’de. Türkiye’de yaklaşık 4 bin civarında dershanemiz var. Buralarda çalışan 10 binlerce öğretmen, yine binlerce de yardımcı eğitim personeli çalışmaktadır. Sizin dershaneleri özel okullara dönüştüreceğiz demeniz laf-ü güzaftan başka bir şey değildir. Kocaman bir yalan ama Türkiye’de hali hazırda mevcut özel okullar yüzde 40-45 kapasite ile çalışıyorlar. Siz mevcut özel okullara bir iyileştirme yapmadan, bir teşvik getirmeden onların öğrenci sayısını artırmasına bir katkı sunmadan dershaneleri de özel okul haline getireceğiz, öğrenci başına bin 500 TL destek vereceğiz demeniz bir yalandan, aldatmadan başka bir şey değil.”

    Bugün Edirne’nin özel okulculuk anlamında Türkiye’de en ucuz illerinden biri olduğunu kaydeden Recep Gürkan, “Ama Edirne’de özel okulda bir öğrenci okutmaya çalışsanız yaklaşık 10-12 bin lira civarında yıllık bir ücreti göze almanız gerekir. Şimdi bunun bin 500 TL sini verdiniz. Kalanını ne yapacaksınız. Hükümet, burada yine cambaza bak oyununu sergilemektedir. Bu kadar öğretmeni ne yapacaksınız. 4 bin dershane 10 binlerce çalışanı ile bir taraftan bu ülkede eğitimcilerin istihdamına çok geniş imkanlar sunmakta, diğer yandan bu devlete ticari işletmeler olarak vergilerini ödemekte, öte yandan çalıştırdıkları her bir insan için sigorta ücretini yatırarak sosyal güvenlik kurumuna katkı sağlayarak komplike devlete bir katkı sunmaktadır. Bu dershaneleri kapattığınızda biz dershanelerde görev yapan 10 binlerce öğretmeni ne yapacaksınız? Öğretmenlerin dışında dershanelerde çalışan yardımcı personeli ne yapacaksınız? Bunlardan aldığınız vergileri hangi yolla telafi edecek devlet?” diye sordu.

    “DİNÇER’İN BAKANLIKTAKİ ÖMRÜ VEFA ETMEDİ AVCI’NIN ETMEYECEK”

    Dershanelerin kapatılmasının Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde yine Başbakan tarafından gündeme geldiğini anımsatan Gürkan, “Ama Ömer Dinçer’in bakanlıktaki ömrü bu işe vefa etmedi. Şimdi Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı. Ben Nabi Avcı’nın da ömrünün bu işe vefa edeceğini zannetmiyorum. Onun ömrü de bu işe vefa etmeyecek.” açıklamasını yaptı.

    “CHP OLARAK KAPATMA KARARININ KARŞISINDA OLACAĞIZ”

    Gürkan, ana muhalefet olarak bu yanlış, anlamsız, eğitim bilimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan kararın uygulanmaması, hayata geçmemesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olsun, Meclis dışındaki diğer platformlarda olsun sonuna kadar karşısında olacaklarını vurguladı.

    Gürkan, “Bizim milli eğitimin eksikliklerini tamamlamadan, milli eğitimi ve eğitim sektörünü destekleyici, eksiklikleri giderici kurum olarak faaliyet gösteren dershanelerin kapatılmasını düşünmek dahi cehaletin en büyüğüdür. Eğitim gibi 17-18 milyon öğrencisi olan bir ülkede eğitim gibi bir konuda kararı eğitimle uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlar alıyor hatta bir insan alıyor. Sayın Başbakan, hakikaten ne eğitim aldığını hangi mesleğe mensup olduğunu hakikaten çok merak ediyoruz.” şeklinde konuştu.

    “TALİMATI VEREN BAŞBAKAN”

    Dershanelerin kapatılması konusunda talimatın Başbakan tarafından verildiğini iddia eden Gürkan, şunları söyledi: “Sayın Bakan’a talimatı veren Sayın Başbakan. Sayın Başbakan ben bunu istiyorum. Bunu yapacaksınız diyor. Sayın Bakan da eğitim duygusu olan bir insan olduğu için Başbakan kadar fütursuzca o talimatı veremiyor. Çünkü içinde bir nebze de olsa eğitimcilik duygusu var.”

    “KAÇAK DERSHANELER ORTAYA ÇIKACAK”

    CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, dershanelerin kapatılması durumunda merdiven altı yapılan ortaya çıkacağını belirtti. Gürkan, “Dershaneler kapatılırsa milyarlarca liralık vergi kaybı ortaya çıkacak. 10 binlerce öğretmen işsiz, aç ve çocuklarına bakamaz hale gelecek. Yine binlerce yardımcı eğitim personeli işsiz kalacaktır. Ama en önemlisi her veli kendine özgü çözümler üretecektir. Özel dersler çoğalacaktır. Kaçak dershaneler ortaya çıkacaktır. Apartman dairelerinde üç bey öğretmenli dershaneler ortaya çıkacaktır. Bunlar ne sigorta ödeyecek ne vergi verecek ne insan istihdam edecektir. Aslında bu yapmaya, ortadan kaldırmaya çalıştıkları sistem şimdi bir düzeni vardır. Bir kuralı vardır. Bir kurumsallaşması vardır. Tamamen bir kaos olarak devletin ve velilerin elinden patlayacaktır.” açıklamasında bulundu.